Badacze literatury i pisarze o kanonie – debaty na 100-lecie serii Biblioteka Narodowa

Przegląd

Zapraszamy na cykl debat pt. Niezwykłe i powikłane żywoty arcydzieł, który odbędzie się 23 października 2019 (środa) w godz. 10.00-20.00 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu z okazji jubileuszu 100-lecia serii Biblioteka Narodowa.

W dyskusjach wezmą udział wybitni pisarze oraz badacze literatury i języka polskiego, m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin i Marek Krajewski.

Dlaczego warto dyskutować o arcydziełach? Przede wszystkim dlatego, że są największymi skarbami naszej kultury, zarówno narodowej, jak i światowej; po drugie dlatego, że ich pozycja nie została nigdzie zadekretowana ani ustalona raz na zawsze. Spory pozostają wciąż aktualne, a każda epoka i jej badacze odkrywają nowe rzeczy i dołączają je do istniejącego korpusu wiedzy. Kryteria oceny zmieniają się wraz z pojawianiem się nowych książek, koncepcji naukowych, filozoficznych trendów oraz ruchów umysłowych, a to oznacza, że kanon nie spoczywa na stabilnym gruncie. Za każdą jego pozycją stoi nie tylko geniusz i talent ich autorów, ale również ich wnikliwych i niestrudzonych interpretatorów.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Ossolineum