To nie jest książka o seksie

Przegląd

Już 2 października premiera książki, którą docenią nie tylko nastolatki!

 

To nie jest książka o seksie to poradnik, który każdy nastolatek chciałby przeczytać. Zawiera odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące seksualności i seksu, jakie mogą przyjść do głowy człowiekowi w okresie dojrzewania. Podzielona jest na sześć rozdziałów, w których autorka po kolei wyjaśnia zagadnienia związane z seksem i seksualnością. Tłumaczy, jak zmienia się męskie i kobiece ciało w okresie dojrzewania i jak kobiety i mężczyźni doświadczają przyjemności. Opowiada o płci i tożsamości seksualnej, fantazjach i różnych rodzajach stosunków seksualnych. W odrębnych sekcjach każdego rozdziału rozprawia się też z mitami i stereotypami. Przytacza anegdoty i udziela cennych rad.

Dwa obszerne rozdziały poświęcone są stronie emocjonalnej – autorka pisze o flircie, randkach, pierwszych pocałunkach, związkach (które we współczesnym świecie mogą być wyjątkowo złożone) i zerwaniu. Jak poznać, czy jest to właściwa osoba i skąd wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na „pierwszy raz”. Udziela też odpowiedzi na pytania, które przysłali jej widzowie jej kanału. Pokazuje, jak zadbać o to, by pierwsze seksualne doświadczenia były przyjemne, bezpieczne i przebiegały w atmosferze szacunku dla siebie samego i partnera.

Wszystkie informacje podane są prostym, przystępnym językiem. Książka jest nowoczesna,  nieprzegadana i prezentuje zdroworozsądkowe podejście do seksu jako naturalnej ludzkiej czynności. Uzupełniają ją fantastyczne, zabawne ilustracje w komiksowym stylu autorstwa Marii Llovet.

Polskie wydanie książki przejdzie konsultację merytoryczną edukatorki seksualnej Kamili Raczyńskiej-Chomyn:
Nie jest łatwo opowiadać młodzieży o seksie, zwłaszcza, gdy nie jest to dialog, jak podczas lekcji, ale monolog, który stawia sobie za zadanie poruszyć WSZYSTKIE możliwe tematy i konteksty dotyczące seksualności człowieka. Po pierwsze dlatego, że „młodzież”, to i 13-sto i 18-stolatkowie/latki, a ich potrzeby oraz doświadczenia dzielą całe lata świetlne. Po drugie dlatego, że edukatorzy seksualni zawsze będą zakleszczeni między potrzebami odbiorców/czyń, a obawami ich rodziców. Gdy dodamy do tego rozseksualizowany (i często niemerytoryczny) przekaz płynący z mediów, robi się istne pole minowe! Myślę jednak, że wspólnymi siłami udało nam się sprostać temu wyzwaniu, czego efektem jest niniejsza publikacja. Bardzo się cieszę, że mogłam przyłożyć do niej rękę, bo dawno nie czytałam czegoś równie wartościowego.”

Patronami książki są: Magazyn Replika, COGITO i OhMe.

http://www.rm.com.pl/

Kategorie: Edukacja