Spotkanie z reportażem radiowym – Jakub Tarka i Adam Bogoryja-Zakrzewski

Spotkanie z reportażem radiowym – Jakub Tarka i Adam Bogoryja-Zakrzewski

Przegląd

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza dzisiaj, tj. we wtorek 10 września do warszawskiego Klubu Księgarza na kolejne „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie wieczoru prezentacja zgłoszonych do konkursu Premios Ondas audycji autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Jakuba Tarki z Polskiego Radia.

Adam Bogoryja-Zakrzewski to wielokrotnie nagradzany (m.in. Melchiorem, Grand Prix KRRiTV, nagrodą Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) reportażysta Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autor dokumentów telewizyjnych i radiowych, współpracuje również z telewizją Polsat. W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie jego „Anioł z Podkarpacia” – reportaż z 2018 roku nominowany do Premios Ondas – jednego z trzech najbardziej prestiżowych konkursów dla reportażystów radiowych, którego finał odbędzie się w listopadzie w Barcelonie.

– Takie historie zdarzają się bardzo rzadko. Ta jest jednak z życia wzięta – mówi autor o swojej audycji. Jej bohaterem jest niepełnosprawny z porażeniem mózgowym, który postanawia zmienić życie drugiemu niepełnosprawnemu – z zanikiem podkorowym mózgu – i zebrać dla niego pieniądze na budowę domu. Poznają się w przychodni zdrowia, w której Marcin Góral – 28-latek z zespołem Downa odstępuje swoje miejsce Kamilowi Kielarowi. Gdy dowiaduje się, że Kamil mieszka z mamą w rozpadającej się chatce z przeciekającym dachem, a władze lokalne nie potrafią im pomóc, postanawia zebrać dla nich 100 tys. zł na budowę nowego domu.

Na tym samym konkursie polski reportaż będzie reprezentowała również praca Jakuba Tarki „W poczuciu niewinności” z 2019 roku. Bohaterem materiału jest Arkadiusz Kraska, który niesłusznie został oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Usłyszał wyrok skazujący i przesiedział w zakładzie karnym prawie 20 lat. Wyszedł na wolność 6 maja 2019 roku, kiedy Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie wyroku i dożywotnią karę dla skazanego. Jak skazany radzi sobie na wolności?

Jakub Tarka z Polskim Radiem związany jest od 1997 roku, czyli od… dziesiątego roku życia. Przez  siedem lat współprowadził, a potem także redagował audycje dla dzieci i młodzieży w warszawskim Radiu dla Ciebie („RDC najmłodszym słuchaczom”, „Dobranocka”, „Pora dla juniora”). Z czasem zaczął pracować w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jest wielokrotnym finalistą Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory za reportaże: „Polcia”, „Coś ze mnie coś z nich”, „W słońcu Zbyszka”.

***

Spotkanie z Reportażem Radiowym we wtorek 10 września o godzinie 18.00 – w Klubie Księgarza, Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24. Oprawa muzyczna: zespół Studelsi. Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska-Mądry – redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wstęp wolny.

 

Reportaże do wysłuchania na stronach:

polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2171125,Aniol-z-Podkarpaciareportaz-Adama-BogoryjaZakrzewskiego

oraz

polskieradio.pl/7/3040/Artykul/2341719,W-poczuciu-niewinnosci-reportaz-Jakuba-Tarki

Kategorie: Wydarzenia