Poznaj historię „Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę”!

Przegląd

17 września do księgarń trafi Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę!

Thomas Hager, w swojej najnowszej książce w niezwykle lekki i przystępny sposób opowiada historię leków, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój medycyny. Z Dziesięciu leków, dowiesz się jak powstało opium, szczepionka na ospę, poznasz wstrząsającą historię odkrycia pierwszej „pigułki” gwałtu oraz leków uspokajających. Bezspornie: „Firmy farmaceutyczne zarabiają gigantyczne pieniądze, a wielu z nas wciąż nie stać na potrzebne nam leki. Ta książka skłoni do zastanowienia, dlaczego tak się dzieje.

 

Opowieści o lekach, które Thomas Hager zebrał w tej książce,
składają się na fascynującą historię ich roli w nowożytnej medycynie, a zarazem ewolucji naszej kultury

Każdy znaczący lek ma swoją historię. Może być owocem geniuszu badacza dziwaka, spowodować przełom w medycynie, a nawet zmienić geopolitykę. Niektóre powstały przypadkowo – na przykład pierwszy lek uspokajający odkryto podczas prac nad penicyliną. Wypuszczony na rynek w 1955 roku pod nazwą Miltown zrobił furorę w Hollywood jako „martini w pigułce” i zmienił nastawienie społeczne do środków poprawiających nastrój.

 

Począwszy od używanego od tysięcy lat opium, z Dziesięciu leków, które ukształtowały medycynę dowiadujemy się, jak rozliczne medykamenty zmieniły nasze życie. Thomas Hager opowiada między innymi o zapomnianej pionierce szczepień przeciw ospie w Wielkiej Brytanii, o „kropelkach nasennych” służących temu, co obecnie „pigułka gwałtu”, o pierwszym antybiotyku, który ocalił życie milionów ludzi, o pierwszym leku antypsychotycznym, za sprawą którego opustoszały szpitale dla obłąkanych, a także o Viagrze, statynach i otwierających nową epokę medycyny przeciwciałach monoklonalnych.

Thomas Hager jest autorem wielokrotnie nagradzanych książek popularnonaukowych, w tym takich bestsellerów jak The Demon under the Microscope i The Alchemy of Air. Urodził się w 1953 roku w Portland w Oregonie. Ukończył studia medyczne ze specjalnością mikrobiologia lekarska i anestezjologia, studiował też dziennikarstwo. Publikuje m.in. w „Wall Street Journal”, „Time” i „The Atlantic”, a także wykłada dziennikarstwo i komunikację społeczną na University of Oregon. Jego żoną jest pisarka Lauren Kessler, z którą mają troje dzieci.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis