Wczoraj rozpoczął się Festiwal „Opętani Literaturą”

Już jutro 1 września, w muzeum pisarza we Wsoli (Mazowieckie), rozpocznie się  kolejna edycja Festiwalu „Opętani Literaturą”. W festiwalu wezmą udział literaturoznawcy, krytycy, pisarze i tłumacze z Polski, Francji i Niemiec.

Tegoroczny festiwal odbywający się pod hasłem „Literatura, czyli półwieczność” rozpocznie lektura kolejnej części „Opętanych” w wykonaniu aktorki Doroty Segdy. Czytanie fragmentów sensacyjnej powieści Gombrowicza jest stałym punktem kolejnych edycji imprezy. W kolejnych dniach festiwalu zaplanowano spotkania z literaturoznawcami, krytykami, pisarzami. Imprezy będą odbywać się we Wsoli oraz w Radomiu.

Na zakończenie festiwalu, 15 września, odbędzie się wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut literacki roku.

W tym roku do nagrody nominowano Olgę Hundt za „Psy ras drobnych”, Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane”, Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” oraz Łukasza Zawadę za „Fragmenty dziennika SI”

Nagroda przyznana zostanie po raz czwarty.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Mecenasem nagrody jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

 

 

źródło PAP

Kategorie: Wydarzenia