Spotkanie z Reportażem Radiowym – „Życie spełnione” Joanny Bogusławskiej

Spotkanie z Reportażem Radiowym – „Życie spełnione” Joanny Bogusławskiej

Przegląd

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza w czwartek 29 sierpnia do warszawskiego Klubu Księgarza na kolejne „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie wieczoru prezentacja audycji „Życie spełnione” i rozmowa z jej autorką Joanną Bogusławską.

Józef Walaszczyk urodził się w 1919 roku. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. W pierwszych latach okupacji poznał Irenę – dziewczynę, która wyjawiła mu swoją żydowską tożsamość podczas kontroli Niemców. Od tej pory Józef opiekuje się Ireną, początkowo przechowując ją w swojej kawalerce przy ulicy Kruczej, wyrabiając aryjskie dokumenty, później kwaterując ją w różnych mieszkaniach w stolicy. Mimo jego starań Irena zostaje aresztowana przez gestapo wraz z grupą 21 osób – podczas spotkania towarzyskiego żydowskiej młodzieży ukrywającej się w okupowanej Warszawie. Walaszczyk doprowadza do zwolnienia zatrzymanych, organizując okup w wysokości jednego kilograma złota.

Bohater reportażu „Życie spełnione” pomagał też – z dużym narażeniem życia – lekarzom z warszawskiego Getta. Uratował również 30 Żydów zatrudnionych w jego fabryce. Po wojnie Irena wyszła za mąż za kolegę Józefa. Kiedy już ciężko chorowała, wystąpiła do Instytutu Yad Vashem o przyznanie Józefowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Autorka reportażu, Joanna Bogusławska, jest absolwentką dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Warsztatu radiowego zaczęła się uczyć w Radiu Katowice. W 1991 roku związała się z radiową Trójką. W 1992 roku otrzymała nagrodę za debiut za reportaż radiowy „Zabawka” na Festiwalu Mediów w Łodzi. Od 2004 roku pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Stara się zawsze okazać swoim rozmówcom szacunek i poważanie, być reportażystką, która inspiruje innych do poszukiwania i zmiany swojego życia na lepsze.

***

Spotkanie z Reportażem Radiowym – „Życie spełnione” Joanny Bogusławskiej: czwartek 29 sierpnia, godzina 18.00 – Klub Księgarza, Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24. Oprawa muzyczna: Krzysztof Cwynar (śpiew). Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska-Mądry – redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wstęp wolny.

Reportaż do wysłuchania pod adresem: www.polskieradio.pl/7/3040/Artykul/2304551,Zycie-spelnione-reportaz-Joanny-Boguslawskiej 

 

 

Kategorie: Wydarzenia