Avargraf rozbudowuje swoje portfolio o nowe automatyczne falcerki MB Bäuerle i już pozyskuje pierwszych klientów

Przegląd

Firma Avargraf – dostawca nowych i używanych maszyn, a także materiałów poligraficznych – po raz kolejny, odpowiadając na oczekiwania klientów, poszerzyła portfolio oferowanych urządzeń. Tym razem do jej oferty dołączyły automatyczne falcerki MB Bäuerle, a jeden z oferowanych modeli – prestigeFOLD NET 52/4 – znalazł niemal od razu pierwszego nabywcę w naszym kraju. Rozmowy dotyczące kolejnych kontraktów sprzedażowych są w toku.

Mieszcząca się w St. Georgen w Szwarcwaldzie w Niemczech firma MB Bäuerle istnieje od 155 lat, a od 60 produkuje systemy służące przetwarzaniu papieru. W połowie 2017 roku została przejęta przez firmę GUK – Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co. KG, jednego ze światowych liderów w dziedzinie falcerek do ulotek dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i innych branż, której przedstawicielem na rynku polskim od 1993 roku jest firma Avargraf. Zarówno przedsiębiorstwo MB Bäuerle, jak również GUK po połączeniu wykorzystują własne moce produkcyjne niezależnie od siebie. Zachowują też swoje oddzielne kompetencje i oddzielne rynki. Podczas gdy GUK posiada referencje na rynku farmaceutycznym i w zakresie konfekcjonowania sfalcowanych produktów dla tej dziedziny, MB Bäuerle jest ważnym producentem w zakresie wyposażenia do kopertowania, a także jest jednym ze światowych liderów oraz prekursorów w zakresie automatyzacji obsługi i pracy falcerek. Dzięki połączeniu oba te przedsiębiorstwa uzupełniają się obecnie w swoich ofertach.

Jak podkreślają przedstawiciele Avargraf, poszerzenie oferty firmy o nowe produkty MB Bäuerle spotkało się niemal od razu z dużym zainteresowaniem klientów, czego efektem jest pierwsza zakończona instalacja w jednej z rodzimych drukarń. „Poszukując rozwiązań, które w jeszcze większym zakresie zaspokajają różne oczekiwania naszych klientów zdecydowaliśmy się włączyć produkowane przez MB Bäuerle falcerki do naszej oferty, co spotkało się z dużym zainteresowaniem klientów i zaowocowało pierwszymi zamówieniami” – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.
Pierwsza z zainstalowanych w polskiej drukarni falcerka to model prestigeFOLD NET 52/4. Jest ona wyposażona w samonakładacz z wysokiego stosu, agregat falcujący z czterema kieszeniami falcującymi, wykładanie strumieniowe, narzędzia do perforowania, bigowania i cięcia.
Jak podaje Avargraf, wdrożona maszyna jest przygotowana do późniejszej rozbudowy o drugi agregat falcujący i prasę do sfalcowanych składek, co świadczy o elastyczności tego rozwiązania, a klientom daje możliwość podejmowania decyzji inwestycyjnych w odpowiednim dla nich czasie.

Dostawca podkreśla, że wiodącymi w ofercie firmy MB Bäuerle są modele prestigeFOLD NET 38 (o szerokości roboczej do 38 cm) i prestigeFOLD NET 52 (o szerokości roboczej do 52 cm). Dzięki całkowicie automatycznemu narządowi – od samonakładacza aż po wykładanie – oba modele charakteryzują się najprostszą obsługą spośród oferowanych przez tego producenta urządzeń i najkrótszymi czasami narządu, co pozwala na uzyskanie optymalnych wyników falcowania. Falcerki te mogą być wyposażone w 4 lub 6 kieszeni falcujących w pierwszym i w drugim agregacie oraz w 4 kieszenie lub nóż w trzecim agregacie falcującym. Automatyka narządzania steruje ustawieniami maszyny od samonakładacza po wykładanie co oznacza, że wychodząc od zadanego formatu, wybranego wariantu falcowania i grubości papieru zmierzonej za pomocą wbudowanego czujnika, sterowanie komputerowe oblicza pozycje różnych elementów regulacyjnych przejmując ich ustawienie.
Oprócz wspomnianych wcześniej cech producent podkreśla również kilka zalet tych maszyn, na które wskazują także ich użytkownicy z całego świata: automatyczne ustawianie samonakładacza (z wysokiego stosu), liniału prowadzącego (mierzycy), długości falcowania w kieszeniach, zaślepki w kieszeniach, wałki falcujące oraz rolki przytrzymujące i wykładanie. Urządzenia posiadają 20 standardowych wariantów falcowania zaprogramowanych na stałe oraz możliwość dowolnego programowania 200 innych wariantów falcowania w pamięci dla powtarzających się zleceń, możliwość rozbudowy do 3 zespołów falcujących i kombinacji z mobilnym zespołem falcującym nożowym.
Co podkreślają użytkownicy tych urządzeń, inteligentne sterowanie pracą maszyny z panelu dotykowego typu „touch screen” (z którego wykonywane są wszystkie istotne ustawienia) czyni proces falcowania niezwykle łatwym. Intuicyjne jest również prowadzenie użytkownika opracowane na wzór kart w kartotece. Maszyna posiada także możliwość podglądu, który element menu jest w danym momencie uaktywniony oraz jakie dalsze opcje są możliwe. Elementy podlegające regulacji w samonakładaczu, zderzaki i zaślepki kieszeni, wałki falcujące i rolki na wykładaniu są automatycznie i w sposób ciągły sterowane. Dokładność regulacji wynosi tu 0,1 mm, a w przypadku wałków falcujących nawet 0,01 mm. Urządzenie posiada też możliwość automatycznej korekty długości falcowania w kieszeniach falcujących podczas pracy.

„Wszystkie te elementy sprawiają, że maszyny są łatwe w obsłudze, zapewniają krótkie czasy narządu, gwarantując ich użytkownikom minimalną ilość makulatury. Są to poszukiwane cechy tego typu maszyn, stąd duże nimi zainteresowanie, co bardzo nas cieszy” – podkreśla Sławomir Kugaudo.

Falcerki MB Bäuerle mogą być wyposażone w następujące rodzaje samonakładaczy: z wysokiego stosu FSA ze stołem transportowym ART (to rozwiązanie standardowe); nakładacz FSA-Online umożliwiający pracę w linii z innymi urządzeniami lub nakładacz niskiego stosu z pobieraniem arkuszy od dołu ze stacją ich dokładania podczas pracy maszyny.
Jak podaje producent istnieje też możliwość dodatkowego wyposażenia tych urządzeń w mobilny zespół złamu nożowego MS 45 – nóż falcujący obracany jest tu o 180 stopni, a wysokość wlotu regulowana jest bezstopniowo; zawieszany dodatkowy zespół falcujący KF 31 – wyposażony w 2 kieszenie falcujące, co zwiększa ilość wariantów falcowania i umożliwia uzyskanie mniejszej długości falcowania; wykładanie strumieniowe AM 52; wykładanie pionowe do małych formatów SKM 36 m oraz : klejownik; jonizację; czytnik kodów a także wyposażenie do falcowania dwóch strumieni użytków równocześnie; dodatkowy moduł do automatycznego narządzania falcerki poprzez odczyt kodów; moduł głowic do cięcia taktowego, perforacji taktowej i nanoszenia kleju.
Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać kontaktując się z firmą Avargraf www.avargraf.pl

 

 

(PAI)

Kategorie: Poligrafia
Tagi: avargraf