Ogłoszono nazwiska nominowanych do Nagrody Norwida

Znamy nazwiska artystów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetka „Dzieło życia” trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. Laureatów w innych kategoriach poznamy 23 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Dzieło życia”

Nagroda „Dzieło życia” przyznawana za całokształt twórczości, w tym roku trafi w ręce Adama Myjaka – jednego z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyka współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarza i znakomitego pedagoga, wieloletniego i cenionego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat znany jest między innymi z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Kapituły Norwidowskie wyłoniły również nominowanych do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2018 roku.

W kategorii „Literatura”, o statuetkę  zawalczy prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy Wiesław Myśliwski za książkę Ucho igielne. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za Lekcje kwitnienia – debiutancką powieść, która zmusza czytelnika do refleksji na temat współczesnych autorytetów i stosunku człowieka do natury. Kapituła doceniła także poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy Atropina o nieustannym przypominaniu sobie minionego czasu.

W tym roku decyzję o tym, kto otrzyma Nagrodę im. C. K. Norwida w kategorii Literatura zadecydują:

Dominika Chorosińska – radna województwa, członek sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktorka i dziennikarka,
Andrzej Kowalczyk (w zastępstwie Jarosława Klejnockiego) – historyk literatury, eseista, edytor, nauczyciel akademicki,
Krzysztof Masłoń (przewodniczący kapituły) – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki,
Krzysztof Mrowcewicz – historyk literatury i kultury, eseista,
Marek Wawrzkiewicz – poeta, dziennikarz, tłumacz,
Tomasz Wójcik – historyk literatury.

Nagrody Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł; a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami.

 

 

Nominowani w pozostałych kategoriach tutaj

Kategorie: Nagrody