Najbliższe wydarzenia w Klubie Proza

Najbliższe wydarzenia w Klubie Proza

Przegląd

W najbliższych dniach w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury odbędą się dwa spotkania wokół premierowych publikacji. Pola Dwurnik opowie o swojej najnowszej rysunkowej książce „Pan Marcin” a z Rafałem Wosiem porozmawiamy o książce „Lewicę racz nam zwrócić, Panie!”. Ponadto w Prozie spory wybór pokazów filmowych oraz gościnny spektakl komedii improwizowanej czy otwarty przegląd portfolio studentów grafiki Uniwersytetu SWPS.

5 czerwca o 19:00 Wrocławski Dom Literatury oraz Krupa Gallery zapraszają do klubu Proza na spotkanie z warszawską rysowniczką i malarką Polą Dwurnik, która właśnie wydała swoją piątą rysunkową książkę „Pan Marcin”. To opowieść o nocnej rozmowie z poetą Marcinem Świetlickim, spotkanym przypadkowo w katowickim klubie jazzowym Hipnoza. Z artystką porozmawiamy o tym, jak w jej twórczości przeplata się świat sztuk wizualnych ze światem literatury oraz o inspiracjach twórczych. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało. Wstęp wolny.

O książce:

„Pan Marcin” jest kolejną rysunkową książką Poli Dwurnik. We wcześniejszych seriach, np. w „Kronice Towarzyskiej” (2008) artystka portretuje polskie środowisko artystyczne, śledząc jego smutki i radości, paradoksy i absurdy. Kolejne bardziej fabularne historie („Egzamin u Artura”, 2011; „Piosenka dla Wojtka”, 2013-2014) koncentrują się na spotkaniu, często przypadkowym i towarzyskim z jednym, konkretnym twórcą, stając się jednocześnie narracjami o uwikłaniu w świat sztuki. Istotnym elementem rysunków Poli Dwurnik jest sama ich forma – za każdym razem przemyślana i skonstruowana w inny, zaskakujący oraz wysmakowany sposób, dopowiadająca charakter i atmosferę samego wydarzenia. W przypadku książki „Pan Marcin” seria składa się z gwaszowych rysunków, które artystka uzupełniła kolażowymi elementami z pociętych ozdobnych tapet ściennych.

Spotkaniu towarzyszy wystawa oryginalnych rysunków z książki, która będzie miała miejsce w Krupa Gallery Studio (ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11), która będzie otwarta od 6 czerwca (wernisaż 6.06.2019, 19:00) do 29 czerwca. Galeria czynna po umówieniu telefonicznym: 691 848 309.

6 czerwca o 19:00 gościem Wrocławskiego Domu Literatury w klubie Proza będzie Rafał Woś, wzbudzający kontrowersje publicysta związany przez lata z tygodnikiem „Polityka”, obecnie współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkanie będzie dotyczyło jego najnowszej książki „Lewicę racz nam zwrócić, Panie!” (Wydawnictwo Sonia Draga), w której Woś przypomina historyczny rodowód lewicy, pokazuje na jakich sprawach lewica skupiała się kiedyś – i w Polsce, i na świecie – i wyjaśnia, dlaczego nad Wisłą po obaleniu komunizmu ta formacja ideowa została zepchnięta na boczny tor. Rozmowę poprowadzi Michał Syska. Wstęp wolny.

Na spotkaniach będzie można kupić książki autorów w promocyjnych cenach, o co zadba krainaksiazek.pl.

7 czerwca o 19:00 można obejrzeć w Prozie komedię improwizowanej grupy irga pt. „będziesz ze mną chodzić? Improwizowana pierwsza miłość”. Bilety w cenie 20 złotych do kupienia w internecie oraz na miejscu przed spektaklem.

Fani kina również znajdą w najbliższych dniach w Prozie coś dla siebie. W niedzielę 9 czerwca o 19:00 kolejny bezpłatny pokaz filmu z cyklu „Laureaci Oskarów”, a w 10 czerwca film-niespodzianka w ramach „Filmowych poniedziałków”.

W czwartek 13 czerwca o 18:00 obędzie się w Prozie otwarty przegląd portfolio studentów grafiki Uniwersytetu SWPS, w ramach którego organizatorzy będą wyjaśniać i pokazywać, na czym polega rola projektanta komunikacji wizualnej. Wstęp wolny.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza