Klub Proza Wrocławskiego Domu Literatury – czerwcowe wydarzenia

Klub Proza Wrocławskiego Domu Literatury – czerwcowe wydarzenia

Przegląd

W najbliższych dniach w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury odbędzie się wyjątkowa odsłona cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” wokół najnowszej książki Maćka Bielawskiego „Doktor Bianko i inne opowiadania”. Ponadto już 26 czerwca ruszy nowy cykl spotkań wokół książkowych premier serii Biblioteki Narodowej związany z setnymi urodzinami tej najstarszej polskiej serii wydawniczej, która od 1933 roku ukazuje się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W ostatnią sobotę czerwca warto się wybrać na letnią edycję Bookowiska, która odbędzie się w Przejściu Garncarskim.

We wtorek 25 czerwca o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) w ramach cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” odbędzie się spotkanie z wrocławskim prozaikiem Maćkiem Bielawskim, który po swoim doskonale przyjętym debiucie „Twarde parapety” powraca z nową książką – zbiorem krótkich form „Doktor Bianko i inne opowiadania” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, wydawca, menadżer kultury. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można kupić książki Maćka Bielawskiego po promocyjnej cenie, o co zadba krainaksiazek.pl.

O autorze i książce:

Maciek Bielawski – ur. w 1975 roku w Świdnicy. „Doktor Bionako i inne opowiadania” to jego druga książka. Bielawski dotąd publikował między innymi w magazynie „Ha!art” oraz „Wysokich Obcasach” (wyróżnienie w konkursie na opowiadanie „Moja droga”). Zadebiutował dobrze przyjętymi przez krytykę „Twardymi parapetami” (2016), jest też laureatem nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie organizowane przez MF Opowiadania – Int. Short Story Festival. W zeszłym roku nagrodzony tekst – „Koziołek” – (który również wejdzie do przygotowywanego zbioru) trafił na sceniczne deski w reżyserii Marty Streker, dramaturgię inscenizacji przygotowała Agnieszka Wolny-Hamkało. W prozie Bielawskiego stykamy się ze światem widzianym w mikroskali, z czułością i empatią, która pozwala narratorowi pokazać bohaterów bez wszechobecnego dydaktyzmu czy błyskawicznej, i w związku z tym często niesprawiedliwej, oceny. Autor jest uważnym słuchaczem, który wiedzie czytelnika w zupełnie inną stronę, niż się spodziewamy. Z premedytacją wycisza dramaty, a poprzez dobór tematyki: codzienność, prowincjonalność – niejako zachęca do pozostawania na uboczu. Mieszka we Wrocławiu.

Dzień później, w środę 26 czerwca o 19:00, w klubie Proza ruszy nowy cykl spotkań „Biblioteka Narodowa: Sezon 100”, który organizuje Zakład Narodowy im. Ossolińskich wraz z Wrocławskim Domem Literatury. Cykl otworzy premiera zbioru „Wiersze i wykłady” Federica Garcíi Lorki. W rozmowie udział weźmie Justyna Ziarkowska, autorka wstępu do książki i Marcin Kurek, jeden z tłumaczy tekstów, a poprowadzi ją tłumacz i dziennikarz – Filip Łobodziński. Wstęp wolny.

27 czerwca o 19:00 w Prozie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii „Magazyn Materiałów Literackich „Cegła” na LA ART BOOK FAIR 2019”. Podczas wernisażu redaktorzy pisma: Karolina Wiśniewska i Karol Pęcherz opowiedzą o tym, jak polska poezja podbiła Kalifornię. Wstęp wolny.

W sobotę 29 czerwca w godzinach 11:00 – 15:00 w Przejściu Garncarskim odbędzie się znany wrocławianom plenerowy kiermasz książek Bookowisko. Tutaj każdy (po wcześniejszej rezerwacji miejsca poprzez wysłanie maila na wdl@domliteratury.wroc.pl) może zostać sprzedawcą książek, które zalegają w domowych biblioteczkach. Impreza odbywa się pod hasłem „książka na lato” i z pewnością warto tu przyjść, by znaleźć dla siebie idealną lekturę na wakacje. Na Bookowisku dostępne są wszelkie gatunki literackie, a także komiksy i albumowe białe kruki, których nie dostaniemy już w sieciowych księgarniach. Wszystko to za symboliczne ceny! Wstęp wolny.

Ponadto 21 czerwca o 20:00 można obejrzeć w Prozie komedię improwizowanej grupy irga pt. „friends with benefis. tinder improwizowany”. Bilety w cenie 20 złotych do kupienia w Internecie oraz na miejscu przed spektaklem.

22 czerwca o 18:00 obędzie się wieczór autorski i dyskusja z pisarzami serbołużyckimi: Měraną Cušcyną oraz Měrćinem Wjenkiem. Autorzy zaprezentują fragmenty swoich dzieł i opowiedzą o życiu i tradycji kulturowej mniejszości Serbów łużyckich w Niemczech, która ok. 1000 lat temu zasiedliła okolice saksońskiego Bautzen. Drugą część wieczoru wypełni improwizowana muzyka jazzowo-ambientowa uznanych artystów z Drezna: Scotty’ego Böttchera (wibrafon, gitara basowa) i Friedberta Wissmanna (syntezator). Wieczór autorski i koncert odbywają się w ramach cyklu wydarzeń „20 lat partnerstwa regionalnego Saksonia – Dolny Śląsk”. Wstęp wolny

Fani kina również znajdą w najbliższych dniach w Prozie coś dla siebie. W niedzielę 23 i 30 czerwca o 19:00 kolejne bezpłatne pokazy filmów z cyklu „Laureaci Oskarów”, a w 24 czerwca o 19:00 film-niespodzianka w ramach „Filmowych poniedziałków”.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza