Piknik na Placu Społecznym, film, wyprzedaż książek – dodatkowe atrakcje Europejskiej Nocy Literatury

Przegląd

10 tekstów czytanych przez 10 ulubieńców publiczności w 10 nietypowych miejscach Placu Grunwaldzkiego to dopiero początek atrakcji, jakie Strefa Kultury Wrocław przygotowała na 8. edycję Europejskiej Nocy Literatury. 25 maja opiekunowie najmłodszych czytelników będą mogli zabrać ich na pełen łamigłówek literacki spacer po „Grunwaldzie” oraz plenerowy piknik na Placu Społecznym; na tych nieco starszych czeka pokaz filmowy, nocna wyprzedaż książek i impreza muzyczna.

 

8. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się w najbliższą sobotę pod hasłem „Klasyka na nowo” – selekcja tekstów składać się będzie ze współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury europejskiej. W programie znalazły się takie literackie ikony jak „Bracia Karamazow” Dostojewskiego, „Proces” Kafki, „Baśnie” Andersena czy „Zgroza w Dunwich” Lovecrafta. Miejsca czytań zlokalizowane zostaną wokół Placu Grunwaldzkiego, a spotkamy w nich gwiazdy znane z ekranu i sceny – m.in. Ewę Kasprzyk, Jacka Braciaka, Romę Gąsiorowską, Roberta Więckiewicza czy Renatę Dancewicz. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów.

Spot Europejskiej Nocy Literatury: YT / FB

 

Mali czytelnicy na literackim szlaku

Kiedy dorośli będą słuchać klasycznych tekstów w nowej odsłonie, dzieci nie muszą się nudzić – wystarczy, że uważnie rozejrzą się dookoła i podejmą wyzwanie rozwiązania literacko-architektonicznych zadań. Na szlaku rodzinnego spaceru znajdą się: Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Fandom, patio budynku A1 Politechniki Wrocławskiej oraz Aleja Profesorów PWr. W tych właśnie miejscach dzieci otrzymają specjalną mapkę z zadaniami – na jednej stronie znajdą się łamigłówki adresowane do dzieci młodszych, na drugiej zagadki dla starszaków. Za rozwiązanie co najmniej 3 z nich czeka literacka nagroda.

Przed lub po spacerze szlakiem czytań Europejskiej Nocy Literatury całą rodziną można się też wybrać na piknik na Placu Społecznym przygotowany przez Strefę Kultury Wrocław i Gastro Miasto. Kulinarny plener pojawi się przed Impartem już dzień wcześniej (towarzyszyć będzie pokazywanemu po raz pierwszy po gołym niebem spektaklowi muzycznemu „Leningrad”), a zakończy się dopiero w niedzielę. 25 maja, w dzień ENL-u, piknik rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do 1:00 w nocy.

 

Europejska Noc Literatury po godzinach

Wieczorem Impart i Plac Społeczny zamienią się w klubową przestrzeń Europejskiej Nocy Literatury. W strefie plenerowej uczestnicy ENL-u podyskutują o literaturze przy dobrej muzyce, którą zaserwują DJ Skipless, DJ Endless i DJ Feel-X. Będą mogli też wzbogacić domową bibliotekę podczas nocnej wyprzedaży książek wydanych przez Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury. W ofercie znajdzie się literatura piękna, dziecięca, reportaż, albumy, książki kulinarne, architektoniczne i wiele innych. Literacki kiermasz trwać będzie w godzinach 16:00-1:00 w głównym wjeździe na podwórko Impartu .

Strefa Kultury Wrocław we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową zaproponuje też jeszcze jeden, filmowy sposób na interpretację tytułowego hasła „Klasyka na nowo”. O 20:30 na podwórku Impartu rozpocznie się specjalna projekcja w ramach 12. sezonu Polish Cinema for Beginners – pokazany zostanie (z angielskimi napisami) „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Film jest animowaną ekranizacją książki Ryszarda Kapuścińskiego z 1976 roku, opowiadającej o wyprawie reportera do ogarniętej wojną domową Angoli.

Zwiastun filmu “Jeszcze dzień życia”: YT 

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia