Filmy o pisaniu i czytaniu – seria spotkań poświęconych dialogowi literatury z kinem

Przegląd

Najciekawsze zagraniczne fabuły i dokumenty o pisarzach, książkach i czytelnikach pokaże Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z pisarzami, redaktorami i tłumaczami. 10 kwietnia cykl rozpocznie film o Colette, literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu. Wstęp wolny.

Colette, mat. promocyjne

Na serię spotkań poświęconych dialogowi literatury z kinem złożą się pokazy fabuł, dokumentów i form eksperymentalnych o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym, jak książki wpływają na życie czytelników. To jednak nie wszystko. Nie zabraknie praktyków literatury – pisarzy, redaktorów i tłumaczy.

W kwietniu w głównej siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie filmy zobaczyć będzie można dwa razy: 10 i 24 kwietnia o godz.19.00. Akcja pierwszego z nich toczy się w Paryżu przełomu XIX i XX wieku i opowiada o Colette (w tej roli Keira Knightley), literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu, która swoje powieści pod presją męża-wydawcy (znany z serialu The Wire i The Affair Dominic West) publikowała początkowo pod jego nazwiskiem. Gdy powieści odnoszą sukces, podejmuje walkę o swoją niezależność, podważając stereotypowe role płciowe, zarówno w twórczości, jak i życiu erotycznym. Po projekcji Colette rozmowę z tłumaczką pisarki, Katarzyną Bartkiewicz poprowadzi literaturoznawczyni, Anna Marchewka.

Etgar Keret. Oparte na mat. promocyjne

Drugi z nich to dokument o Etgarze Kerecie – Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii, zrealizowany przez jego dwóch fanów: Stephane’a Kaasa i Rutgera Lemma. Twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem i najbliższą rodziną pisarza, a w końcu z samym Keretem. Mistrz krótkiej prozy okazuje się równie niezwykły i fascynujący, co jego twórczość. Biografia pisarza splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. O filmie, twórczości i postaci Etgara Kereta opowie tłumaczka jego prozy Agnieszka Maciejowska. Rozmowę poprowadzi Zofia Zaleska, autorka książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie.

Środa, 10 kwietnia godz. 19.00
Colette, reż. Wash Westmoreland, 2018, 111 minut

Środa, 24 kwietnia godz. 19.00
Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii, reż. Stephane Kaas, Rutger Lemm, 2017, 66 minut

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie:
www.nina.gov.pl
http://nina.gov.pl/projekty/filmy-o-pisaniu/

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.

Więcej

Kurator cyklu: Jakub Zgierski
Współpraca kuratorska: Maciej Jakubowiak, Zofia Król

Kategorie: Wydarzenia