Dzisiaj rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii

Dzisiaj rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii

Przegląd

Dzisiaj w Bolonii rozpoczyna się 56. edycja Bologna Children’s Book Fair – największych europejskich targów książki dla dzieci. W ubiegłym roku uczestniczyło w targach 1442 wystawców z 80 krajów, a  w ciągu czterech dni odwiedziły je dokładnie 27 642 osoby. Honorowym gościem tegorocznych Targów jest Szwajcaria.

W tym roku wśród wystawców jest 40 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku kolektywnym, organizowanym przez Instytut Książki (Hall 30 B21/C22), prezentujących blisko 1000 polskich książek dla dzieci.

Tradycyjnie pokazujemy pozycje nagrodzone i wyróżnione w konkursach: „The Book of the Year” organizowanym przez polską sekcję IBBY, a także „Najpiękniejsze książki 2018” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i „Przecinek i kropka” Empiku. Są także te z ubiegłorocznymi nagrodami: Kornela Makuszyńskiego, Magellana czy Żółtej Ciżemki. Ekspozycji towarzyszy katalog „Polish Books for Children Awarded in 2018” przygotowany z okazji targów – w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, laureata konkursu „The Book of the Year”. Prezentujemy też książki z ubiegłorocznego katalogu tytułów rekomendowanych „Polish Books for Children and Young Adults” – informuje Instytut Książki.

Dzisiaj, wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii „Toddler” wraz ze swoim wydawcą (Wydawnictwo Dwie Siostry) odbiera Dominika Czerniak-Chojnacka, wyróżniona za książkę „Kominiarz/Piekarz”.

BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oskarów. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction oraz Opera Prima dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategoria specjalna to właśnie „Toddler” – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat. Jak ogłosili organizatorzy, wśród około 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska. – czytamy na stronie Instytutu Książki

Targi potrwają do 4 kwietnia.