Klub Proza: Barbara Klicka, Dzień Kobiet na głośno oraz nowy cykl filmów dokumentalnych o Dolnym Śląsku

Klub Proza: Barbara Klicka, Dzień Kobiet na głośno oraz nowy cykl filmów dokumentalnych o Dolnym Śląsku

Przegląd

 

Marcowa odsłona cyklu „Salon Silesiusa” będzie należała do kobiet. Tym razem do rozmowy zasiądą Barbara Klicka – znakomita poetka i Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury, która poprowadzi dyskusję wokół książki „Zdrój”, prozatorskiego debiutu autorki. W Prozie można obejrzeć także kobiecą wystawę – prace Magdalen Chua oraz uczestniczyć w „Dniu Kobiet na głośno”. Nie zabraknie także filmowych atrakcji, wśród których znajdziemy inaugurację nowego cyklu.

W środę 13 marca o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) odbędzie się niezwykle interesujące spotkanie z Barbarą Klicką – znakomitą, wielokrotnie nagradzaną poetką (m.in. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius oraz Nagroda Literacka Gdynia, w kategorii poezja), która niedawno, nakładem Wydawnictwa W.A.B., wydała swoją pierwszą powieść pt. „Zdrój”. Książka opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków. Spotkanie z pisarką w ramach znanego wrocławianom cyklu „Salon Silesiusa” poprowadzi Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury. Wstęp wolny.

Od 7 marca do 3 kwietnia w Galerii Prozy można będzie oglądać cykl obrazów wzbogaconych o formy przestrzenne autorstwa Magdalen Chua – artystki urodzonej w 1981 roku w Singapurze, która swoje prace wystawiała do tej pory w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Kuratorką wystawy (jak i Galerii Prozy) jest Katarzyna Śmigielska, która współpracuje w tym zakresie z Jagodą Malanin. Jak mówi sama artystka: „Prace, które znajdą się na wystawie badają sposoby połączenia tego, co mechaniczne i tego, co fantastyczne. Są inspirowane osobistym doświadczeniem Warszawy oraz spotkaniem miasta poprzez „Sny i kamienie” Magdaleny Tulli. W opowieści Tulli metropolia jest niszczona i odbudowywana jakby w cyklu śmierci i odrodzenia, generowanym przez procesy automatyzacji i tworzenia. Wykorzystując te motywy jako punkty wyjścia, wraz ze scenami i obrazami napotkanymi w Warszawie, na czterech obrazach przedstawiam wyobrażone krajobrazy, które nawiązują do konkretnych konstrukcji i materiałów syntetycznych będących częścią naszego naturalnego środowiska”.

Wernisaż, z niezwykłą oprawą dźwiękową autorstwa multiinstrumentalistki Aleksandry Habowskiej, odbędzie się w klubie Proza 7 marca o 19:00. Wstęp wolny.

8 marca o 19:00 w Prozie odbędzie się „Dzień Kobiet na głośno” – otwarta dla wszystkich impreza karaoke, podczas której pierwszeństwo do zaprezentowania swoich wokalnych talentów będą miały panie. Wstęp wolny, gwarantowana dobra atmosfera i niespodzianki.

12 marca o 19:00 zainaugurujemy nowy cykl pokazów filmowych „Dolny Śląsk pełen historii”. Będą to comiesięczne seanse filmów dokumentalnych Ośrodka Kultury i Sztuki zrealizowanych we współpracy z TVP3 Wrocław. Jako pierwszy zostanie wyświetlony film „Dolina Pałaców i Ogrodów” – opowieść o najpiękniejszych zakamarkach i pałacach Kotliny Jeleniogórskiej, a także o losach rodu Schaffgotschów, którzy tworzyli historię tego regionu już od średniowiecza. Wstęp wolny.

Ponadto tradycyjnie odbywają się niedzielne i poniedziałkowe pokazy Kina w Prozie. W niedzielę 10 marca o 19.00 czeka nas kolejny seans z cyklu „Laureaci Oscarów”, czyli film, który został doceniony Oscarem w dowolnej kategorii. A dzień później 11 marca o 19:00, podczas „Filmowego poniedziałku”, obejrzymy film niespodziankę połączony z dyskusją. Wstęp na seanse w Prozie jest wolny. Kto chce poznać przed seansami tytuły wyświetlanych filmów, powinien zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domlitertaury.wroc.pl.


14 marca o 18:00 warto wybrać się do Prozy także na gościnny przegląd prac studentów grafiki Uniwersytetu SWPS, który odbywa się pod hasłem „Grafika: portfolio”. Organizatorzy będą wyjaśniać, uwrażliwiać i pokazywać, na czym polega rola projektanta komunikacji wizualnej. W programie także dyskusje z udziałem przedstawicieli sektora naukowego, artystycznego, miejskiego i rynkowego. Wstęp wolny.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza