„ALFABET DUSZY I CIAŁA” księdza Tischnera i „POWIDOKI DRUGIE” Marka Nowakowskiego W RADIOWEJ DWÓJCE . Czytają Jerzy Trela i Krzysztof Wakuliński

„ALFABET DUSZY I CIAŁA” księdza Tischnera i „POWIDOKI DRUGIE” Marka Nowakowskiego W RADIOWEJ DWÓJCE . Czytają Jerzy Trela i Krzysztof Wakuliński

Przegląd

Rozważania księdza prof. Józefa Tischnera oraz „Powidoki drugie” Marka Nowakowskiego to najnowsze książkowe propozycje radiowej Dwójki na czas świąteczny oraz okres noworoczny. A obie lektury w znakomitych aktorskich interpretacjach – Jerzego Treli i Krzysztofa Wakulińskiego.

Na święta Bożego Narodzenia radiowa Dwójka proponuje słuchaczom lekturę rozważań ks. prof. Józefa Tischnera, jednego z najważniejszych polskich filozofów. W cyklu „To się czyta” zaprezentowane zostaną – od poniedziałku 24 grudnia (początek o godz. 10.45) – fragmenty książki „Alfabet duszy i ciała”, który jest zbiorem tekstów wybranych przez Wojciecha Bonowicza. Są to rozważania o Bogu, dobru, piekle i niebie, ale przede wszystkim o miłości i nadziei, które w filozofii „człowieka z gór” stają się przepisami na autentyczne życie.

Wybrane fragmenty książki (w pięciu odcinkach) czyta Jerzy Trela – wybitny aktor, laureat Wielkiego Splendora Teatru Polskiego Radia, który od wielu lat prezentuje teksty ks. Józefa Tischnera, m.in. w spektaklu „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny”. Jerzy Trela ma szczególny sentyment do filozofii Tischnera, a swoim aktorskim kunsztem podkreśla uniwersalizm i prostotę tych myśli.

Z kolei w czwartek 27 grudnia Program 2 Polskiego Radia wyemituje pierwszy z dziesięciu odcinków „Powidoków drugich” Marka Nowakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego – aktora Teatru Współczesnego, od lat związanego również z Teatrem Polskiego Radia.

Odchodząca Warszawa rzemieślników, drobnych handlarzy, drobnych złodziejaszków i bazarowych mafiosów – nikt lepiej ich nie opisał niż Marek Nowakowski – mistrz krótkiej formy literackiej, zmarły w 2014 roku topograf zaplecza stolicy, który na przemiany lat 90. patrzył z rosnącym sceptycyzmem. W „Powidokach drugich”, czyli felietonach pisanych we wczesnych latach 90., znaleźć można zarówno nostalgię za odchodzącym światem miejskich furmanek i powązkowskich gołębników, jak również wnikliwą obserwację Polski czasu transformacji.

Emisja w cyklu „Książka do słuchania” od czwartku 27 grudnia – o godz. 19.10.

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia