Węgry gościem honorowym 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek!

Przed nami dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek, która ruszy już w najbliższy czwartek 29 listopada. Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego, którym zostały Węgry. To znakomita okazja, by bliżej poznać węgierskich pisarzy oraz ich twórczość. Węgierski Instytut Kultury przygotował bogaty program wokół swojej rodzimej literatury zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek (od 29 listopada do 2 grudnia w Hali Stulecia) będą w tym roku Węgry. Czekają nas spotkania z węgierskimi pisarzami i wiele okazji, by bliżej poznać tamtejszą literaturę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W programie czeka nas m.in. spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy „Dwa bratanki”, spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Targi odwiedzi także Teresa Worowska, tłumaczka Sándora Máraiego, która opowie o najnowszych polskich wydaniach dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora oraz o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki „Podróżny i światło księżyca”. Koniecznie trzeba przyjść na spotkanie z Lajosem Grendelem – żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego. W jego najnowszej powieści „Życie w cztery tygodnie” czytelnik odnajdzie ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka oraz nostalgię Antoniego Czechowa. Wyjątkowo interesująco zapowiada się także spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz. W paśmie węgierskim czeka nas także premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, pt. „Podróż w głąb pola karnego”. O autorze i o książce opowie tłumaczka Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Nie zabraknie także spotkania z Viktorem Horváthem – outsiderem literatury węgierskiej, autorem „Tureckiego lustra” i nowej powieści „Mój czołg”. Odbędzie się także rozmowa o korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Ponadto w programie węgierskim znajdziemy warsztaty dla dzieci i rodziców, grę historyczną i spotkania dla dzieci wokół węgierskich bajek. Codziennie po południu w ramach projektu „Audiobook na żywo” będzie można także posłuchać czytania literatury węgierskiej w wykonaniu wrocławskich aktorów: Agaty Skowrońskiej i Dariusza Bereskiego.

Poza programem węgierskim w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek będzie okazja uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach z pisarzami. Program obejmuje także kilkadziesiąt propozycji dla dzieci – warsztatów i spotkań z autorami. Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza (Salon Zdobywców – laureaci nagród literackich) oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Już po raz drugi imprezie w Hali Stulecia towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego – strefa designu, sztuki i mody. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.domliteratury.wroc.pl, otrzymamy go także na miejscu przy wejściu na WTDK.

Program spotkań wokół literatury węgierskiej

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 29.11-2.12.2018 Hala Stulecia

Czwartek, 29 listopada

12.00–13.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

14.00–15.00 | Sala Zielona | Dwa bratanki

Spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy pn. „Dwa bratanki”.

17.00–18.30 | Aula Ossolineum | Śladami Felczaka – oblicza przyjaźni polsko-węgierskiej

O dziejach przyjaźni polsko-węgierskiej i ważnych w niej postaciach rozmawiać będą prof. István Kovács, poeta, historyk, polonista, oraz dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka.

Piątek, 30 listopada

11.00–12.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Anatomia przyjaźni

Spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Rozmowę poprowadzi Łukasz Kamiński.

14.00–15.00 Prof. István Kovács podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

16.30–18.00 | Klub Proza | Wszechświat Máraiego

Spotkanie z Teresą Worowską, tłumaczką Sándora Máraiego, dotyczyć będzie najnowszych polskich wydań dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora: III tomu Dzienników oraz wznowienia Księgi ziół. Rozmowę poprowadzi Łukasz Galusek.

19.00–20.30 | Mediateka | Spotkanie z Lajosem Grendelem

Spotkanie z żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego wokół jego najnowszej powieści Życie w cztery tygodnie. Czytelnik odnajdzie tu ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka. Nad wszystkim zaś unosi się przepełniona nostalgią aura Trzech sióstr Antoniego Czechowa. Z autorem porozmawiają Andrzej S. Jagodziński oraz Zoltán Németh.

Sobota, 1 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska | Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 Lajos Grendel podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mistrzowie bez tytułu – złoty wiek węgierskiego futbolu

Spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej, m.in. Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz.

14.30–15.30 Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz podpisują książki na stoisku węgierskim (109)

15.00–16.00 | Sala Cesarska | Nieznany klasyk literatury węgierskiej: Antal Szerb

Czym był „Nyugat” i czy była to złota era literatury nad Dunajem? Spotkanie z Teresą Worowską, która opowie o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki Podróżny i światło księżyca. Rozmowę poprowadzi Irena Makarewicz.

16.00–17.00 Teresa Worowska podpisuje książki na stoisku węgierskim (109)

17.00–18.00 | Klub Proza | Podróż w głąb pola karnego – z Esterházym

Premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Powieść Podróż w głąb pola karnego przypomina o piłkarskich fascynacjach arystokratycznego rodu Esterházych – jej autor był kibicem piłki nożnej oraz bratem Mártona, wielokrotnego reprezentanta Węgier. Esterházy pisze o „złotej jedenastce”, o Puskásu, Hidegkutim czy Bozsiku, snując jednocześnie osobistą, melancholijno-żartobliwą opowieść autobiograficzną. O autorze i o książce opowie tłumaczka, Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Rozmowę poprowadzi wydawca książki, Tomasz Brzozowski.

18.30–20.00 | Księgarnia Tajne Komplety | Forrest Gump bloku wschodniego – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Viktor Horváth dopisuje kolejny rozdział do tradycji „dobrego wojaka”, który rozśmiesza i jednocześnie obnaża absurdy systemu, wielkiej historii i polityki. Autor pozostaje przy tym czuły na niuanse relacji węgiersko-słowackich – wystarczy wspomnieć, że bohater zapytany o narodowość odpowiada, że jest „Węgrem. To znaczy Czechosłowakiem. Znaczy Słowakiem”. Rozmowę z udziałem tłumaczki książki, Anny Butrym, poprowadzi Małgorzata Matuszewska.

Niedziela, 2 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska| Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mój czołg – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. W rozmowie udział weźmie również tłumaczka książki, Anny Butrym.

14.00–15.00 Viktor Horváth podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

15.00–16.00 | Sala Czerwona | Giedroyc i Gömöri – polski redaktor i węgierski polonista

Spotkanie poświęcone korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Rozmowę z Gáborem Lagzi, historykiem i filologiem polskim, poprowadzi Jan Andrzej Dąbrowski.

Szczegółowy PROGRAM 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek znajdziemy na www.domliteratury.wroc.pl

Kategorie: Targi krajowe