„Tajemnica Piłata”

Przegląd

Piłat – ten, który skazał Jezusa na śmierć. Postać tyleż kontrowersyjna, co nieznana. Po dziś dzień intryguje historyków i pisarzy. Jednym z nich jest Giennadij Lewicki, który postanowił zmierzyć się z legendą Piłata.

Zanim Lewicki przystąpił do pisania powieści, którą intrygująco zatytułował „Tajemnice Piłata”, przeczytał Nowy Testament, dzieła Józefa Flawiusza i starożytne apokryfy. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy umiejętnie połączył biografię Piłata z fikcją literacką, tym samym przenosząc czytelnika w czasy Imperium Rzymskiego pod wodzą Tyberiusza. Atutem książki są fenomenalnie odmalowane ówczesne realia polityczne i religijne, sposoby zdobywania władzy, rewelacyjnie zarysowane kulisy intryg, zasadzek, posuwanie się do nieuczciwości, byleby tylko osiągnąć cel… W prowadzonej narracji odczuwa się język historyka. Niemniej autor, łącząc ze sobą kolejne fakty historyczne, tworzy zgrabną, a przy tym wciągającą fabułę. Niezwykle zręcznie przedstawia relacje Rzymian i Judejczyków w prowincji palestyńskiej oraz drogę Tyberiusza do cesarstwa. Nie brakuje pięknych opisów, często dramatycznych, a nawet ocierających się o okrucieństwo.

Na kartach powieści Piłata poznajemy w momencie, gdy jest legatem rzymskim i rozprawia się z Bar-Szymonem, co doprowadziło go do objęcia funkcji prokuratora Judei, a w konsekwencji wydania wyroku na Jezusa. Ale nie na tym fakcie skupia się autor. W dalszej części dowiadujemy się, jak potoczyły się losy Piłata i jego żony Prokuli już po zmartwychwstaniu i co się stało z chiltonem, czyli suknią Zbawiciela.

Sam Lewicki – co już zaznacza we wstępie do powieści – próbuje odpowiedzieć na pytanie, co zdecydowało o tym, że ludzie, wśród których żył i działał Jezus, którzy byli świadkami Jego cudów, zdecydowali się wysłać Go na krzyż… Pisze: „Piłat liczył na to, że uratuje Jezusa, kiedy przekaże Żydom prawo do osądzenia Go, lecz w istocie dał im możliwość bezkarnego rozprawienia się z Tym, który nie był do nich podobny, który był od nich lepszy – a tego ludzie nie wybaczają” (str. 83).

Powieść czyta się z zapartym tchem, bo to beletrystyka najlepszej wody. Ale nie biografia w sensie ścisłym – i o tym trzeba pamiętać, sięgając po tę pozycję.

 

Tajemnica Piłata

Giennadij Lewicki

Strony: 360

Format: 14,5 x 20,5 cm

ISBN: 978-83-7797-639-5

Oprawa: broszurowa

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

 

 

Kategorie: Literatura