William Nordhaus, autor wydanej przez REBIS „Ekonomii”, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Przegląd

William Nordhaus, autor wydanej przez DW REBIS Ekonomii, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła go wraz z  Paulem Romerem za badania związane ze zmianami klimatu i innowacjami technologicznymi.

www.rebis.com.pl

„Laureaci nie udzielają co prawda jednoznacznych odpowiedzi na temat przyczyn i konsekwencji innowacji technologicznych i zmian klimatycznych, ale ich wyniki znacznie przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możemy osiągnąć trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy na świecie” – czytamy w komunikacie. Nordhaus stworzył model, który opisuje globalne wzajemne oddziaływanie gospodarki i klimatu. Łączy on teorię z wynikami badań z dziedzin fizyki, chemii i ekonomii, służy do symulacji współrozwoju gospodarki i klimatu  i jest dziś szeroko rozpowszechniony. Wykorzystuje się go m.in. do badania konsekwencji interweniowania w ramach polityki klimatycznej, na przykład podatków od emisji dwutlenku węgla.

William Nordhaus jest też jednym z autorów najlepszego podręcznika ekonomii wszech czasów. Dom Wydawniczy REBIS od 2012 roku ma w swojej ofercie najnowsze, uaktualnione wydanie tego tytułu. Ukazuje on nowe spojrzenie na całą teorię ekonomii w kontekście zmian zachodzących nieustannie, szczególnie w ostatnich latach, w światowym systemie gospodarczym. Szczególnie wnikliwej analizie poddał mechanizm wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowanie gospodarki rynkowej. W ich kontekście autor prześledził najważniejsze koncepcje, jakie obecnie wyznaczają reguły i kierunki rozwoju ekonomicznego.

Kategorie: Biznes i Ekonomia
Tagi: Rebis