Ogłoszono laureatów I Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

W czwartek poznaliśmy laureatów I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagrodę ustanowiły władze województwa pomorskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy literackiej.

W  kategorii Literacka Książka Roku zwyciężyła powieść „Nieczułość” Martyny Bundy.

Tytuł najlepszej Pomorskiej Książki Roku przyznano I-mu tomowi esejów „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka.

Nagrodę za całokształt twórczości literackiej otrzymał Stefan Chwin.

Ustanowiona w tym roku Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” jest wyrazem docenienia dokonań i twórczej pracy pomorskich pisarzy, literatów i wszystkich, którzy poświęcili się słowu pisanemu. W ciągu kilku miesięcy jury zapoznało się z blisko 350 pozycjami wydanymi przez pomorskich twórców lub traktujących o Pomorzu. Do finału nominowano po pięć tytułów w każdej trzech kategorii konkursu.

Podczas wieczornej gali Centrum św. Jana ogłoszono też laureata pierwszej Kaszubskiej Książki Roku za rok 2017. Został nim Stanisław Janke za całokształt pracy literackiej, w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetkę „Wiatr od morza” oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

 

źródło: PAP

Kategorie: Nagrody