Niedziela z balladami, romansami i dziećmi
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Egmont
Muzeum Literatury i Wydawnictwo Egmont
zapraszają na premierę książki
Ballady i romanse Adama Mickiewicza
w opracowaniu Emilii Kiereś z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy
i
Hejże hola! – warsztaty plastyczno-językowe
wokół Ballad i romansów Adama Mickiewicza (ART Egmont 2018),
prowadzenie: Emilia Kiereś i Marianna Sztyma, wiek: 8+
Podczas pierwszej części warsztatów, razem z Emilią Kiereś, porozmawiamy o poezji i o tym, czy każdy może być poetą. A jakim poetą był Mickiewicz? I czym właściwie są ballady i romanse? Dlaczego raz nas straszą, a kiedy indziej śmieszą? Razem spróbujemy znaleźć receptę na stworzenie prawdziwej ballady.
A potem przejdziemy do drugiej części warsztatów i razem z ilustratorką Marianną Sztymą wejdziemy do wnętrza ballad. Stworzymy wyjątkowe miasto i – w prawdziwie balladowym, pełnym grozy nastroju – zatopimy je wodami Świtezi.
A wszystko to:
14 października, niedziela, godzina 12.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza,
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.
Wstęp wolny dla dzieci i opiekunów!
O KSIĄŻCE:
Autor: Adam Mickiewicz, oprac. Emilia Kiereś
Ilustrator: Marianna Sztyma
Oprawa: twarda
Objętość: 208 stron
Format: 216×285
Cena: 59,99
ISBN: 978-83-281-2224-6
Grupa docelowa: 8+
Premiera: 11.10.2018
Mickiewicz jest super!
To nie jest podręcznik ani praca naukowa. To przygotowany specjalnie dla czytelnika przewodnik po „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza, które powstały w czasach dla nas już bardzo odległych, w których mówiło się i pisało zupełnie inaczej niż dziś.
Czy wiecie na przykład, czym były „zawój”, „niewód” albo „szyszak”? A czy wiedzieliście, że pierwszy tom poezji Mickiewicza był w tamtych czasach bestsellerem, a niektóre z jego ballad można czytać jak kryminały z dreszczykiem?
W szkole rzadko się o tym mówi, więc zachęcamy, by sięgnąć po tę książkę i zaprzyjaźnić się z Mickiewiczem – tym chłopakiem, który pisząc „Ballady i romanse”, nie miał pojęcia, że staną się one jedną z najbardziej przełomowych książek w historii polskiej literatury.
O AUTORKACH:
Emilia Kiereś autorka książek dla dzieci i młodszej młodzieży, tłumaczka. Urodziła się w Poznaniu, tam też skończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Jej powieści, pełne postaci oraz zdarzeń z pogranicza rzeczywistości i baśni, nie tylko dostarczają doskonałej rozrywki, ale też skłaniają do refleksji nad uniwersalnymi prawdami i wartościami, takimi jak miłość, pamięć, honor czy przebaczenie.
Emilia Kiereś jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Guliwer w Krainie Olbrzymów, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. K. Makuszyńskiego (za książkę Brat), wyróżnienia jury oraz jury dziecięcego w konkursie Książka Przyjazna Dziecku (za powieść Rzeka). Jej debiut, Srebrny dzwoneczek, został wpisany na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium.
Marianna Sztyma, 1973. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Malarka, autorka ilustracji prasowych oraz ilustracji do książek dla dzieci. Rysuje także krótkie komiksy i projektuje okładki. Wielbicielka opowieści graficznych. Mieszka w małej wiosce na Dolnym Śląsku. Kiedy nie rysuje, to patrzy na góry, głaszcze koty i psy i trochę się martwi że wszyscy umrzemy.