Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike 2018

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydaną przez wydawnictwo Karakter w Krakowie. To opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie – Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2018, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia – w niedzielę, 7 października br. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Pozostałymi książkami-finalistkami 22. edycji Nagrody Nike były: „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła Sołtysa. Więcej o tych wydaniach – na Wyborcza.pl.

Dodatkową nagrodę przyznała też “Gazeta Wyborcza” – o wyborze jej laureata zdecydowały głosy osób, które w listach i e-mailach do redakcji wskazały swoich faworytów z grona siódemki tegorocznych finalistów Nike. Laureatem Nike Czytelników został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
Werdykt czytelników został ogłoszony w sobotę, 6 października br. na łamach wydania papierowego “Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl.
Więcej: http://wyborcza.pl/7,75517,24008259,nike-czytelnikow-dla-marcina-wichy-za-rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem.html

 

Kategorie: Nagrody
Tagi: Nagroda Nike