Architektura – wizje niezrealizowane od 18 września w księgarniach!

Przegląd

Już 18 września do księgarń trafi książka Philipa Wilkinsona Architektura – wizje niezrealizowane! To opowieść o śmiałych projektach wielkich wizjonerów, które co prawda z różnych powodów nigdy nie zostały zrealizowane, ale wciąż pozostają inspirujące. Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia… to tylko niektóre z arcydzieł i kaprysów, które miały przełamać architektoniczne konwencje. Doskonałe ilustracje pomagają wkroczyć w świat wyobraźni tych, którzy w projektach mieli najwięcej śmiałości i polotu.

 

Najśmielsze wizje wielkich wizjonerów

 

Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy  próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród  ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu.

Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających  się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.

 

PHILIP WILKINSON jest autorem wielu publikacji poświęconych architekturze i historii. Jego dzieła to m.in. nowatorska The English Building Book, nagradzane Amazing Buildings, England‘s Abbeys i Frank Lloyd Wright, a także ksiązki towarzyszące serii BBC zatytułowanej Restoration. Philip Wilkinson mieszka w Oksfordzie.

Kategorie: Sztuka
Tagi: Rebis