NOC BIBLIOTEK W OSSOLINEUM

NOC BIBLIOTEK W OSSOLINEUM

Przegląd

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na Noc Bibliotek w Ossolineum. W gmachu głównym przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu święto czytelników i miłośników książki odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, w godz. 17.00–21.00.

Tego dnia na miłośników literatury i sztuki czeka w Ossolineum wiele atrakcji. W programie znalazły się prezentacje najciekawszych przykładów ossolińskiego księgozbioru – rękopisów, starych druków i dawnych atlasów – a wśród nich zabytki literatury, jak pierwsze wydanie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego, a także książkowe ekstrawagancje, m.in. książka-butelka czy książka w okładce z betonu. Ponadto na dziedzińcu (a w razie niepogody w Auli im. M. Gębarowicza) odbędą się czytania fragmentów książek wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa. Można będzie także zwiedzić wystawę malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia (czynna w godz. 10.00-21.00).

PROGRAM:

17.00, 18.00, 19.00, 20.00
ZAPYTAJ BIBLIOTEKARZA
Książka-butelka i mózg Józefa Piłsudskiego – oprowadzanie po Czytelni i Katalogu Głównym, prezentacja księgozbioru i zapoznanie z procesem rejestracji czytelników, opowieść o wybitnych czytelnikach i elektroniczna prezentacja cimeliów.
Prezentacja: Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych, Dział Informacji Naukowej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.00, 18.00, 19.00, 20.00
POZNAJ ZBIORY BIBLIOTEKI OSSOLINEUM
Co to znaczy czytać książkę od deski do deski, kiedy wydano pierwszą polską książkę kucharską, co widać na starych mapach i jaki charakter pisma miał Henryk Sienkiewicz? – oko w oko ze zbiorami specjalnymi.
Prezentacja: Dział Rękopisów, Dział Starych Druków, Gabinet Kartografii

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.30, 18.30, 19.30, 20.30
RZECZPOSPOCZYTA BIBLIOTEKĘ NARODOWĄ
Czytanie fragmentów utworów m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Nałkowskiej i Czesława Miłosza, wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa.
Czyta: Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum
Miejsce: Dziedziniec Ossolineum

10.00–21.00
MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH. NIE/ZAPOMNIANA HISTORIA – wystawa malarstwa
Zwiedzanie indywidualne
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na prezentację zbiorów obowiązują zapisy drogą elektroniczną pod adresem marketing@ossolineum.pl lub za pośrednictwem portalu EVENEA.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM TUTAJ

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która odbywa się po raz czwarty. Ideą akcji jest promocja czytelnictwa oraz prezentacja bibliotek jako miejsc przyjaznych czytelnikom w każdym wieku. W tym roku do akcji zgłosiło się 1848 bibliotek z całego kraju, wśród nich Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W 2018 roku akcja odbywa się pod hasłem RzeczpospoCzyta, nawiązując do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i promując polską literaturę.

Kategorie: Wydarzenia