Klub Proza: Bonowicz, Szczerek, Miesiąc Spotkań Autorskich oraz nowy cykl filmowy

Klub Proza: Bonowicz, Szczerek, Miesiąc Spotkań Autorskich oraz nowy cykl filmowy

Przegląd

Dzisiaj, 27 czerwca w klubie Proza odbędzie się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, poetą i publicystą, tegorocznym finalistą Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Nike. Z kolei tydzień później czeka nas, zapowiadająca się niezwykle ciekawie, rozmowa Irka Grina z Ziemowitem Szczerkiem, jednym z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy, publicystą oraz laureatem Paszportu „Polityki”. Ponadto w każdy czwartek lipca zapraszamy do klubu Proza na podwójne wieczory autorskie w ramach współorganizowanego przez Wrocławski Dom Literatury Miesiąca Spotkań Autorskich. Rusza także nowy, niedzielny cykl filmowy.

Po majowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius do Wrocławskiego Domu Literatury powracają Salony Silesiusa, czyli spotkania poetyckie stanowiące łącznik pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu. Bohaterem spotkania czerwcowego, które odbędzie się już w środę 27 czerwca o 19:00, będzie Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Z autorem tomiku „Druga ręka”, za który w tym roku autor został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej Nike, rozmawiać będzie prof. Andrzej Zawada (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius) i Irek Grin (dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury). Wstęp wolny.

Z kolei w pierwszy czwartek lipca (5 lipca, 19:00) zapraszamy na wyjątkową, bo odbywającą się w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich, odsłonę cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, której gościem będzie Ziemowit Szczerek, jeden z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy, publicysta oraz laureatem Paszportu „Polityki”. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi Irek Grin (pomysłodawca cyklu, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury) będzie niedawna premiera najnowszej książki Szczerka – „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Partnerem spotkania jest Tauron Polska Energia SA oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Cały lipiec w Prozie zapowiada się bardzo literacko. W każdy czwartek odbywać się tu będą podwójne wieczory autorskie w ramach współorganizowanego przez Wrocławski Dom Literatury Miesiąca Spotkań Autorskich – festiwalu tworzonego we Wrocławiu przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Poza Ziemowitem Szczerkiem odwiedzą nas m.in. Zyta Rudzka czy Katarzyna Boni, ale także zagraniczni pisarze: Gonca Özmen, Oya Baydar, Haydar Karataş, Vít Kremlička i Lale Müldür.

Miesiąc Spotkań Autorskich (MSA) to festiwal literacki, który Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu współorganizuje razem z partnerami z Czech, Słowacji i Ukrainy już po raz ósmy. W tym roku 62 autorów (polskich i zagranicznych) zaprezentuje się w ciągu 31 dni podczas ponad 300 równolegle odbywających się spotkań autorskich w 5 miastach Europy Środkowej i Wschodniej (mowa tu o Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie). Gościem honorowym tej edycji będzie Turcja, która wystawi aż 31-osobową reprezentację składającą się z wybitnych poetów, powieściopisarzy czy dramaturgów (m.in.: Nedim Gürsel, Oya Baydar, Tuna Kiremitçi, Özgür Mumcu, Şebnem İşigüzel, Murat Özyaşar, Gaye Boralıoğlu, Tarik Tufan, Iskender Pala, Aslı Perker, Ayfer Tunc, Yadé Kara).Podobnie jak w latach poprzednich Miesiąc Spotkań Autorskich to także okazja do spotkań z najciekawszymi twórcami literatury polskiej. Czytelnicy będą mogli posłuchać rozmów z Olgą Tokarczuk, Wiolettą Grzegorzewską, Marcinem Wrońskim, Ziemowitem Szczerkiem, Pawłem Sołtysem, Krzysztofem Vargą, Katarzyną Boni czy Weroniką Gogolą. Oficjalne otwarcie Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu odbędzie się 2 lipca o godzinie 19:00 w Mediatece (plac Teatralny 5). Festiwal zainauguruje spotkanie z mistrzem reportażu specjalizującym się w problematyce tureckiej – Witoldem Szabłowskim. Z kolei o godz. 20:30 wystąpi pierwszy gość z Turcji – Tuna Kiremitçi (pisarz i muzyk). Pełny program MSA znaleźć można pod adresem: www.msa.wroclaw.pl.

 

Tradycyjnie w każdą niedzielę wieczorem Proza będzie się zmieniała w kino. Od lipca rusza nowy cykl filmowy „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów”, a godzina seansów zmienia się na 19:00. Na dużym ekranie w klubie zobaczymy filmy reżyserii laureatów Oscarów, jednak nie oznacza to, że będą to zawsze akurat filmy nagrodzone. Obejrzymy współczesne obrazy wybitnych twórców, ale postaramy się również przypomnieć te nieco starsze czy mniej znane. Nie zabraknie produkcji takich mistrzów jak: Alejandro González Iñárritu, Danny Boyle czy Steven Spielberg. Nowy cykl zostanie zainaugurowany właśnie filmem Stevena Soderbergha, którego produkcje nagradzane były na rozlicznych festiwalach. Wakacje to idealny czas, by nadrobić zaległości z dziedziny kinematografii. W klubie Proza można to zrobić bezpłatnie, a do tego zasiadając w wygodnych leżakach.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza