Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 przyznana!

Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 przyznana!

Przegląd

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru – został Ryszard Ćwirlej. Podczas piętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wrocław 2018 wręczono  pięć nagród.

Ryszard Ćwirlej za powieść „Tylko umarli wiedzą” odebrał statuetkę oraz Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia, Wojciecha Adamskiego. Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko stwierdził, że autor dostał nagrodę z dwóch powodów. Po pierwsze: jury postanowiło w tym roku nagrodzić kogoś, kto spośród nominowanych najlepiej spełnia formułę tradycyjnej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, po drugie: autor w swojej powieści pokazał, jak w szarym człowieku rodzą się zło i przemoc.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Arnaldur Indriðason. Wręczył mu ją laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z roku 2005, Boris Akunin. Wyraził przy tym zdziwienie, jak Indriðason mógł stać się tak świetnym autorem kryminałów, pochodząc z Islandii – państwa, w którym zbrodni praktycznie nie ma.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali też czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru w postaci statuetki już po raz drugi powędrowała do rąk Ryszarda Ćwirleja (poprzednią otrzymał w ubiegłym roku), tym razem za powieść „Tylko umarli wiedzą”. Nagrodę wręczył Irek Grin.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Fundacja Świat ma Sens przyznała Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Otrzymała ją nieobecna na gali Anna Kańtoch za powieść „Wiara”.

Nowością podczas tegorocznego rozdania nagród była nagroda dla uczestników warsztatów. Już po raz dziesiąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zorganizowało konkurs na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Laureaci wzięli udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018 w dniach 24-26 maja. Nagrody dla opowiadań, w których Wrocław został pokazany najpiękniej (autorstwa Agnieszki Biskup, Magdaleny Layer-Sarzotti i Weroniki Śmiei), ufundowało miasto Wrocław, a wręczyła je Joanna Rańda z Biura Promocji i Turystyki we Wrocławiu.

 

 

źródło: Portal Kryminalny

 

 

Kategorie: Nagrody