Emocje już nigdy nie będą takie jak kiedyś – „Jak powstają emocje” – nowość od wydawnictwa CeDeWu

Przegląd

„Żyjemy w złotej erze badań nad umysłem i mózgiem. Wielu naukowców jest teraz na drodze wyłożonej danymi, a nie ideologią, by zrozumieć emocje i nas samych. To nowe (…) rozumienie prowadzi do innowacyjnych poglądów na temat tego jak wieść satysfakcjonujące i zdrowe życie”

Sądzisz, że emocje są automatyczne? Wydaje Ci się, że nie masz wpływu na swoje uczucia? Lisa Feldman Barrett, wybitna profesor psychologii, w swojej książce „Jak powstają emocje” rzuca nowe światło na istotę człowieczeństwa. Stoi na czele rewolucji w nauce o emocjach.

 

Dotychczas wydawało się, że emocje to niepohamowane reakcje na nasze myśli i doświadczenia. Dzisiaj ta teza przechodzi rewolucję, która rangą może dorównać nawet odkryciu względności w fizyce. Lisa Feldman Barrett przedstawia wyniki swoich wieloletnich badań, gdzie obala mit, jakoby emocje były zapisane w różnych częściach mózgu i uniwersalnie wyrażane. Jej odkryciem jest fakt, że emocje kształtują się pod wpływem chwili przez ośrodkowe układy, które wzajemnie ze sobą współpracują, ale jednocześnie wspierane są przez naukę, która trwa całe życie. Wynika z tego, że  możesz mieć większy wpływ na własne emocje niż myślałeś do tej pory.

 

„Jak powstają emocje” to prowokująca, wnikliwa i wciągająca analiza fascynujących sposobów, za pomocą których nasz mózg tworzy nasze życie emocjonalne, przekonująco łącząca nowatorską naukę o mózgu z codziennymi emocjami – ocenia Daniel L. Schacter, autor książki „Siedem grzechów pamięci”

 

Książka zachwiała już posadami nie tylko psychologii, ale również medycyny, systemu prawnego, wychowania dzieci, medytacji, a nawet ochrony lotniska.

„Ludzie płacą spore pieniądze terapeutom i doradcom za dokładnie to samo: żeby pomóc na nowo osadzić w ramach sytuacje, czyli znaleźć najbardziej użyteczną kategoryzację podłoża danej czynności. Możesz to robić sam i przy odpowiedniej ilości ćwiczeń stać się ekspertem kategoryzacji emocji, a powtarzanie czyni to coraz łatwiejszym.”

 

Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu”

Autor: Lisa Feldman Barrett

Tłumaczenie: Agnieszka Jarosz

ISBN: 978-83-8102-027-5

Wydawnictwo CeDeWu

 

 

Tagi: CeDeWu

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.