Wiara na areopagu

Przegląd

To książka o wierze i wierności w przestrzeni publicznej. O nieustannym napięciu między akceptowaną postawą obywatelską a głosem sumienia.

Rowan Williams podkreśla, że dla epoki, w której przyszło nam żyć, to napięcie ma fundamentalne znaczenie i choć wydaje się ono nie do przezwyciężenia, powinniśmy je uważać za konstytutywne zarówno dla wiary, jak i dla samej przestrzeni publicznej. Przede wszystkim jednak Williams wykazuje, że każde społeczeństwo, by mogło się rozwijać, powinno pozwolić swoim wierzącym obywatelom – więcej nawet, zachęcać ich – by sięgali do treści swej wiary dla szerszego dobra społecznego. Wszelkie koncepcje państwa neutralnego lub agresywnie świeckiego, nadmiernie racjonalistycznego lub monopolistycznego są zdaniem autora niesprawiedliwe, a co więcej, w dłuższej perspektywie okazują się również niestabilne, niszczą bowiem moralne wartości – a bez nich społeczeństwo nie przetrwa. Warto zmierzyć się z tym punktem widzenia.

 

Rowan Williams – emerytowany arcybiskup Canterbury, urodzony w 1950 roku, ukończył teologię w Cambridge i Oksfordzie. Specjalizował się w studiach nad chrześcijaństwem w Rosji. Od 1986 do 1992 był profesorem teologii w Cambridge. Opublikował wiele książek i artykułów poświęconych historii teologii i duchowości, wydał też dwa tomy poezji. W roku 1990 został członkiem British Academy. W latach 2003-2012 był zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.