Klub Proza: Długi weekend literacki na Światowy Dzień Książki!

Klub Proza: Długi weekend literacki na Światowy Dzień Książki!

Przegląd

Przed nami wielkie literackie święto: Światowy Dzień Książki UNESCO, który przypada na 23 kwietnia. Z tej okazji Wrocławski Dom Literatury organizuje długi weekend literacki, który rozpocznie się już w czwartek 19 kwietnia. Czekają nas spotkania autorskie z Mikołajem Grynbergiem, Dominiką Dymińską, greckim pisarzem Makisem Tsitusem oraz Jarosławem Mikołajewskim. Obędzie się także Bookowisko, czyli otwarta dla wszystkich wyprzedaż książek z domowych półek i literackie seanse filmowe.

Obchody Światowego Dnia Książki w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) rozpoczną się już w czwartek 19 kwietnia mocnym akcentem. Tego dnia o 19:00 w ramach cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” Irek Grin będzie rozmawiał z Mikołajem Grynbergiem, fotografem i pisarzem od lat poruszającym w swojej twórczości problematykę relacji polsko-żydowskich. Punktem wyjścia do dyskusji będzie premiera najnowszej książki Grynberga „Księga wyjścia” (Wydawnictwo Czarne), na którą składają się rozmowy autora z Polakami żydowskiego pochodzenia, którzy zmuszeni byli opuścić kraj w wyniku wydarzeń marcowych w 1968 roku. Wstęp wolny.

Piątek 20 kwietnia będzie z kolei poświęcony poezji i zaangażowaniu społecznemu artystów.
Dzięki współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z Korporacją Ha!art odbędzie się spotkanie z Dominiką Dymińską wokół jej najnowszego tomiku poezji „Pozdrowienia ze świata”. Rozpoczęcie o 19:00 w klubie Proza. Wstęp wolny.

Z kolei w sobotę 21 kwietnia wielkie wspólne świętowanie i buszowanie wśród książek czeka nas już od 11:00! Wszystko dzięki kolejnej odsłonie Bookowiska, za sprawą którego Przejście Garncarskie przeobrazi się na kilka godzin w uliczny antykwariat. Spotkamy tu wrocławskich miłośników literatury, którzy nie mieszczą już książek na swoich domowych półkach, więc chętnie podzielą się nimi z innymi. Znajdziecie tu wszelkie gatunki i nierzadko prawdziwe literackie perełki – wszystko za wyjątkowo symboliczne kwoty lub w ramach wymiany. Można także liczyć na wydawnicze nowości, które zapewnią m.in. Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Amaltea, czy Wydawnictwo Warstwy. Kiermasz potrwa do godziny 15:00. Zdecydowanie warto wybrać się wtedy na Rynek i zajrzeć do Przejścia Garncarskiego. Dodatkowo od 11:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) w ramach „Poranków rodzinnych” pokażemy bardzo książkowy film animowany dla dzieci. Wstęp bezpłatny.

To jednak nie koniec sobotnich atrakcji! Od 16:00 w klubie Proza ruszy „Popołudnie z grecką kulturą”, w ramach którego odbędzie się wyjątkowe spotkanie z greckim pisarzem Makisem Tsitasem, autorem nagrodzonej Europejską Nagrodą Literacką powieści „Bóg mi świadkiem”(Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Rozmowę poprowadzi Michał Bzinkowski, który przełożył książkę na język polski. To propozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych literaturą z południa Półwyspu Bałkańskiego. Nie zabraknie też innych akcentów przybliżających kulturę grecką: Andrzej Zybura zaprezentuje slajdowisko „Kreta nieznana”, a Ilias Wrazas przedstawi i zagra muzykę rebetiko. Wstęp wolny!

Niedziela to z kolei propozycja dla kinomanów, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają oglądać na dużym ekranie adaptacje dzieł literackich. Tym razem w ramach cyklu filmowego „Literatura na ekranie” przygotowaliśmy seans specjalny, filmową perełkę w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda na podstawie powieści Umberto Eco. Tradycyjnie do kina w Prozie nie potrzebujecie biletów, wstęp wolny!

Literacki długi weekend zakończymy dopiero w poniedziałek 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, bardzo ciekawie zapowiadającym się wieczorem w ramach cyklu „Literatura pod napięciem”. O 19:00 w klubie Proza będziemy mieć okazję uczestniczyć w spotkaniu dwóch niebanalnych pisarskich osobowości. Z Jarosławem Mikołajewskim, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reportażystą porozmawia poetka i prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało. Wstęp wolny.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.