Édouard Louis gościem Literackiego Sopotu

Édouard Louis gościem Literackiego Sopotu

Przegląd

KOLEJNY GOŚĆ – ÉDOUARD LOUIS.

Jego prace pojawiały się w „New York Times”, „Guardianie” i we „Freeman’s”, a pierwsza powieść, En finir avec Eddy Bellegueule, została przetłumaczona na ponad 25 języków i uczyniła go jednym z najbardziej cenionych autorów jego generacji. W sierpniu, nakładem Wydawnictwa Pauza, ukaże się po polsku jego książka Histoire de la violence.

JUŻ ZA TYDZIEŃ PIERWSZE SPOTKANIE PRZEDFESTIWALOWE!

Wiosenny cykl spotkań przedfestiwalowych rozpoczynamy 19 kwietnia rozmową z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki 1968. Czasy nadchodzą nowe (Wydawnictwo AGORA). Tak o swojej książce mówią autorzy: „W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach. W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii. Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie”

Dzień później (20 kwietnia) zapraszamy na spotkanie z Justyną Kopińską, której ostatni zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet (Świat Książki) to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

A ZA MIESIĄC SPOTKANIE Z PHILIPPE BESSONEM!

W sobotę 12 maja o godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wieczór autorski Philippe’a Bessona, cenionego francuskiego pisarza, krytyka literackiego, autora scenariuszy filmowych. W rozmowie z Piotrem Kraśko na pewno padną też pytania o Pałac Elizejski i Emmanuela Macrona, którego pierwsza rocznica zaprzysiężenia na prezydenta Republiki Francuskiej przypada na 14 maja 2018.
dołącz do wydarzenia na Facebooku >>

MOŻE JUŻ WIECIE, ALE GOŚCIEM FESTIWALU BĘDZIE RÓWNIEŻ ROMAIN PUÉRTOLAS!

W jego książkach nie brak ani humoru i zabawy słowem, ani ciekawostek i smaczków. To, jak nazywają się powieściowi bohaterowie, nie jest dziełem przypadku – autor modyfikuje imiona i nazwiska przyjaciół, rodziców, kolegów z pracy. W Polsce ukazały się jak dotąd dwie jego książki: debiutancka powieść Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea oraz książka O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla, która potwierdziła jego pisarską pozycję. W lipcu 2018 roku również nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukaże się kolejna, Całe lato bez Facebooka.

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.