Katarzyna Tubylewicz na tropie stylowych zbrodni i niezwykłych kobiet

Przegląd

SKANIA LITERACKA – REPORTAŻE NA GŁOS
elektryzujące opowieści z południa Szwecji

Katarzyna Tubylewicz wystąpi w Big Book Cafe z „reportażami na głos”.
Pisarka i tłumaczka prowadzi przez Skanię śladami książkowych i kobiecych inspiracji.

Mieszkająca w Szwecji autorka głośnych „Moralistów” i „Rówieśniczek” podjęła się niezwykłego wyzwania. Na zaproszenie Visist Sweden Polska odbyła podróż przez Skanię, po drodze prowadząc kulturowe śledztwo. Poszukiwała motywów, krajobrazów i nastrojów, które zostały twórczo wykorzystane m.in. w serialach i powieściach, uczyniły z południa Szwecji jeden z najbardziej intrygujących i modnych rejonów Europy. Efektem podróży są elektryzujące opowieści, które autorka przedstawi na żywo polskiej publiczności na scenie Big Book Cafe.


W piątek, 6 kwietnia Katarzyna Tubylewicz zaprezentuje nową formę – reportaże na głos. Będą to pełne napięcia i różnorodnych emocji opowieści o Skanii. Prowadzeni narracją pisarki odwiedzimy m.in. Malmö, Landskronę, Lund, Ystad i Ales Stenar. Mówionym reportażom pisarki towarzyszyć będą nastrojowe kadry fotografa Jacka Kadaja, które przygotował podróżując z nią przez Skanię.

Wieczór zatytułowany SKANIA LITERACKA. REPORTAŻE NA GŁOS przybliży intrygującą szwedzką krainę poprzez jej kulturę i wyobraźnię. Po marcowym spotkaniu SKANIA NOIR poświęconym oryginalnemu mrokowi kultowego serialu „The Bridge”, tym razem pójdziemy śladami fikcyjnych i prawdziwych postaci ze świata literatury. Co miała wspólnego idealistka i pisarka Salma Lagerlöf z autorem książek o Kurcie Wallanderze – Henningiem Mankellem? I dlaczego zwiedzając południową Szwecję warto połączyć wizytę w czarującym Ystad z odwiedzeniem dużo mniej uroczej Landskrony?


Katarzyna Tubylewicz:

Selma Lagerlöf (1858-1940) nie czuła się samotna w Landskronie dzięki zaangażowanym społecznie kobietom, z których jedna (Anna Oom, również nauczycielka) była także jej pierwszą miłością. Druga przyjaciółka Selmy, Elise Malmros – pierwsza w Szwecji kobieta pracująca w banku – po pracy zabierała pisarkę do domów miejskiej biedoty. Wciągnęła Selmę w ruch na rzecz abstynencji, w pracę w Armii Zbawienia oraz w działalność klubów robótek ręcznych, które były w rzeczywistości pierwszymi organizacjami na rzecz emancypacji i solidarności kobiet…”.


Katarzyna Tubylewicz mieszka w Szwecji z mężem i synem. Jest autorką powieści oraz książek non-fiction, tłumaczką znakomitej literatury szwedzkiej na polski oraz kulturoznawczynią. Do jej najgłośniejszych książek należą m.in. „Moraliści” oraz „Rówieśniczki”. Dzięki jej pomysłowi i wspólnej redakcji powstała także książka „Szwecja czyta, Polska czyta”.


Opowieściom pisarki towarzyszył będzie pokaz zdjęć autorska Jacka Kadaja.


Wstęp na spotkanie jest wolny.
Inicjatorem spotkania jest Visit Sweden Polska.

Zapraszamy w piątek, 6 kwietnia o godz. 19.00 – Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa.

Więcej o autorce:
http://www.katarzynatubylewicz.pl/

Więcej o Skanii:
https://visitsweden.pl/
Więcej o spotkaniu i repertuarze:
http://bigbookcafe.pl/

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.