Wyniki konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego

Przegląd

Dnia 19 marca 2018 r. jury w składzie: Monika Długa, Magdalena Kicińska, Cezary Łazarewicz, Włodzimierz Nowak, Katarzyna Surmiak-Domańska odbyło posiedzenie, podczas którego została wybrana laureatka konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego – Agnieszka Rostkowska za projekt zbioru reportaży związanych z Turcją „Atatürk przeciera oczy”.

Uzasadnienie:

Aktualna sytuacja w Turcji jest bardzo dynamiczna i może być punktem wyjścia dla współczesnej opowieści o zmianach związanych z erą postoświeceniową, z których wiele ma uniwersalny charakter. Współczesna Turcja, opisana przez polską reporterkę dla czytelników w Polsce, może być lustrem, przeglądając się zaś w nim, możemy zdać sobie sprawę z procesów historycznych, które toczą się równolegle, ale i niekiedy, w zdumiewający sposób, przecinają się, przywołując analogie, pomagając zrozumieć rodzime wydarzenia i sekwencje zdarzeń.

Doświadczenie Agnieszki Rostkowskiej w terenie, znajomość tematu, języka i kontekstu kulturowego pozwalają wierzyć, że reporterka jest w stanie wywiązać się z zadania, którego chce się podjąć.

Wydanie książki Agnieszki Rostkowskiej planowane jest na rok 2020.

Agnieszka Rostkowska – niezależna reporterka i dziennikarka, zajmująca się tematyką zagraniczną i społeczną, głównie Turcją, Bliskim Wschodem i Bałkanami. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Kontynentami”, publikowała m.in. w „Polityce”, „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie” oraz magazynie „Książki”.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.