Nie żyje Vera Ebels – Dolanova, Dyrektor Fund for Central & East European Book Projects (CEEBP)

W czwartek 15 lutego zmarła Vera Ebels Dyrektor Fund for Central & East European Book Projects (CEEBP).

Vera Ebels, urodzona w Pradze w 1948 r., wyemigrowała w 1968 r. do Holandii. Od 1995 roku dyrektor Central & East European Book Projects (CEEBP) w Amsterdamie (www.ceebp.org).

BA z Psychologii, Universytet Groningen; Magister nauk politycznych i społecznych Uniwersytetu w Amsterdamie. Wykładała studia wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie w Amsterdamie w latach od 1992 do 2004. W latach 1985 i 1988 pracowała jako kierownik działu dokumentacji w Fundacji Anny Frank. Od końca lat 70. do początku lat 90. była redaktorką holenderskiego czasopisma „Info over Charta 77”.  Pod pseudonimem Jana Danielova, publikowała wiele artykułów dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej m.in. w tygodniku „De Groene”. Amsterdammer ” i innych holenderskie gazetach. Jest autorem książek  „Kurt Baschwitz, Een aanzet toten biografie” (Amsterdam, 1983) oraz „Portrety wydawców, wydawnictwo w Europie Środkowej i Wschodniej” (Amsterdam, 1997).

Ciepła, miła, przyjazna Osoba. Pełna pasji, kochała książki. Pamiętam dzień, w którym Polska została pełnoprawnych członkiem Unii Europejskiej. Byliśmy w Chorwacji w Zagrzebiu, gdzie prowadziliśmy szkolenia dla wydawców i księgarzy.  Vera też przyjechała wtedy do Zagrzebia i o północy wspólnie świętowaliśmy fakt wejścia Polski do UE. – wspomina Jolanta Włodarczyk, dyrektor Book Marketing Research (BMR)

Dziękujemy Ci Vero za współpracę z Tobą i Twój wkład do rozwoju rynku książki w Europie Środkowej i Wschodniej. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach – dodaje.

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: CEEBP

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.