Znamu stypendystów Programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Znamu stypendystów Programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Przegląd

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do młodych pisarzy i wschodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

W ubiegłym roku Kraków gościł troje rezydentów z trzech Miast Literatury. W tym roku stypendystów będzie pięcioro.

Pierwszy rezydent, Grigory Semenchuk ze Lwowa Miasta Literatury UNESCOspędzi w Krakowie dwa miesiące (maj i czerwiec). Semenchuk to ukraiński poeta, tłumaczony na wiele języków, m.in.: polski, rosyjski i francuski. Ponadto jest felietonistą lwowskiego czasopisma społeczno-kulturalnego „Prosto Neba” i głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w ramach Forum Wydawców we Lwowie. W latach 2005-2007 był aktywnie zaangażowany w organizację slamów i wydarzeń poetyckich.

W maju na miesięczny pobyt do Krakowa zawita również Mark Pająk – poeta, pisarz i redaktor z Manchesteru Miasta Literatury UNESCO. Jego debiutancki tom wierszy – Spitting Distance w 2016 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Wielkiej Brytanii. Publikacje Marka Pająka można znaleźć m.in. w The North magazine, New Writing North czy The Poetry School. Poza działalnością pisarską zajmuje się również edukacją literacką – prowadzi warsztaty z zakresu creative writing we współpracy z m.in. Manchester Metropolitan University.

Jesienią powitamy drugą turę rezydentów. Po dwa miesiące (wrzesień i październik) w Krakowie Mieście Literatury spędzą Louis Klee z Melbourne Miasta Literatury UNESCO oraz Núria Añó z Barcelony Miasta Literatury UNESCO.

Louis Klee jest poetą, dramaturgiem i krytykiem literackim oraz najmłodszym w historii laureatem The Peter Porter Prize in 2017 – najbardziej prestiżowej poetyckiej nagrody Australii. Jego wiersze publikowane były w Australian Book Review oraz Meanjin. Ma na swoim koncie również sztuki teatralne. Najsłynniejsza z nich, The Ink Trail, została nagrodzona przez Australian Council.

Núria Añó to wielokrotnie nagradzana katalońsko-hiszpańska pisarka i tłumaczka. Jej debiutancka publikacja ukazała się w 1990 r. W 2006 r. powieść Añó pod tytułm Els nens de l’Elisa zajęła trzecie miejsce w 24. edycji Ramon Llull Prize for Catalan Literature. Jej proza tłumaczona była m.in. na francuski, angielski, włoski, niemiecki i polski.

W tym roku oprócz rezydentów Programu KMLU, będziemy gościć stypendystkę wyjątkową Herę Lindsay Bird, która w czerwcu przyjedzie do Krakowa na miesięczną rezydencję by wziąć udział w Festiwalu Miłosza. Ta nowozelandzka poetka ma na swoim koncie tom poezji pod nazwą Hera Lindsay Bird, który zyskał ogromne uznanie i popularność oraz wiele nagród, m.in. Jessie McKay Best First Book Award czy The Sarah Broom Poetry Prize in 2017.

Pisarzom oferowane są pobyty w Willi Decjusza (oficjalny partner projektu), która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowych rezydencji, takich jak: Wyszehradzkie Rezydencje Literackie i program rezydencjalny ICORN.

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.