„Gdzie jest słoń?” i „Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” – nowości Wydawnictwa Dwukropek

Przegląd

Gdzie jest słoń?” i „Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” – nowości Wydawnictwa Dwukropek

Gdzie jest słoń?” i „Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” to dwie nowości Wydawnictwa Dwukropek z pozoru nawiązujące do prostej zabawy w chowanego, tak naprawdę chcą zwrócić naszą uwagę na niezmiernie istotną kwestię – degradacje środowiska naturalnego.

Budowanie świadomości o problemie zanieczyszczenia planety wśród najmłodszych jest bardzo ważnym aspektem wychowawczym. Uczenie dzieci życia w symbiozie z otaczającym ich światem rzutować może na ich przyszłe decyzje.

Pierwsza książka opowiada o słoniu oraz jego przyjaciołach, którym niestety wskutek ekspansji człowieka kurczą się tereny naturalne. Czy ZOO jest dla nich jedynym ratunkiem?

Gdzie jest słoń? Ta kolorowa książka łączy piękne ilustracje z ważnym przekazem. To, co zaczyna się jak zwyczajna zabawa w chowanego, szybko okazuje się czymś znacznie istotniejszym. Książka pokazuje, jakie są konsekwencje niszczenia naturalnego środowiska zwierząt poprzez wycinanie lasów, wzrost liczby śmieci i inne działania niekorzystnie wpływające na otaczającą nas przyrodę. Na kolejnych stronach książki mały czytelnik pyta: „Gdzie jest słoń? Gdzie jest papuga? Gdzie jest wąż? Gdzie są drzewa? Dokąd teraz pójdą zwierzęta?” Dynamicznie zmieniający się krajobraz i ukryte w nim zwierzęta subtelnie sugerują nam niezmiernie istotne pytania – jaki wpływ ma ekspansja człowieka i rozwój miast na siedliska i życie zwierząt.

Druga książka postanawia zanurzyć się w temat trochę głębiej – a dokładnie w głębiny mórz i oceanów. Dokąd odpłynęły wszystkie ryby i czy powrócą? Sprawdźcie sami!

Rozgwiazdo, gdzie jesteś? jest opowieścią, która zwraca małemu czytelnikowi uwagę na zanieczyszczenie mórz i oceanów. Dzięki zaledwie kilku zdaniom i budzącej wzruszenie prostocie, ta urocza opowieść kładzie nacisk na problemy współczesnego świata. Czytelnik zapyta: „Gdzie jest rozgwiazdo? Gdzie są meduzy? Gdzie jesteś, błazenku?” I będzie ich mozolnie szukał na kolejnych stronach. Znajdzie? Nie wiadomo, ponieważ ryby i inne morskie stworzenia są powoli wypychane ze swojego naturalnego środowiska przez wszechobecne śmieci gromadzących się w oceanie. Wieloryb, zdenerwowany tym śmietniskiem, wyrzuci je na ląd i z szerokim uśmiechem powróci na ląd. Tylko czy w naturze jest możliwy taki obrót rzeczy?

Wiadomo: co dwie kropki, to nie jedna!

Tagi: Dwukropek

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.