Lekka księżniczka

Przegląd

Wydawnictwo W drodze poleca szkockie baśnie George’a MacDonalda

Jego dziełami inspirował się m.in. J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis był zagorzałym wielbicielem jego twórczości, Lewis Carroll prosił go o zaopiniowanie roboczej wersji Alicji w krainie czarów, a Mark Twain planował napisać z nim wspólną książkę. Polscy czytelnicy dopiero poznają twórczość George’a MacDonalda – szkockiego pisarza epoki wiktoriańskiej.

Lekka księżniczka i inne baśnie to pierwsze polskojęzyczne wydanie tego dzieła – w formie pięknie ilustrowanej książki.

Baśnie skierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich opowiada o księżniczce dotkniętej stanem nieważkości, niemogącej – dosłownie i w przenośni – postawić stopy na ziemi, dopóki nie znajdzie miłości. Złoty klucz z kolei jest alegorycznym opisem duchowej drogi w poszukiwaniu sensu życia. To niezwykła opowieść o dzieciach poszukujących zamka, do którego pasowałby posiadany przez nie tytułowy klucz. Natomiast w Sercu olbrzyma MacDonald nawiązuje do znanego w kulturze ludowej motywu przechowywania swej duszy z dala od ciała – w tej baśni odnalezienia ukrytego serca okrutnego olbrzyma podejmuje się dwójka rodzeństwa. Chcą dzięki temu zdobyć władze nad gigantem i ocalić dzieci, które zamierzał pożreć.

MacDonald, kreując swój baśniowy świat, podejmuje walkę o wartości moralne, które zdaja się zapomniane, a które powinny przenikać wszystkie aspekty rzeczywistości. Wybierając metaforę, przypomina tez czytelnikowi, aby nie traktował siebie zbyt poważnie.

Książka do nabycia tutaj: https://www.wdrodze.pl/opis,1519,Lekka_ksiezniczka_i_inne_basnie.html

 

 

Tagi: W drodze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.