Znamy laureatów Klio 2017

Przegląd

Ogłoszono nazwiska autorów, którzy w tym roku otrzymali nagrodę Klio dla książek o tematyce historycznej.

W kategorii “monografii naukowej” nagrodę główną otrzymał Michał Tymowski za książkę “Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty”, a drugą – Grzegorz Motyka za książkę “Wołyń’43. Ludobójcza czystka – fakty, analogie, polityka historyczna”. Laureatem trzeciej nagrody został Łukasz Krzyżanowski za publikację “Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta”.

Z kategorii “edytorskiej” jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego za serię “Kresy w polskich pamiętnikach i listach (1795-1918)”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za “Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu”, Zamek Królewski w Warszawie za książkę “Władza, symbole i rytuały” Aleksandra Gieysztora oraz Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego za książkę “O tatrzańskich pocztówkach”.

W kategorii “Varsaviana” przyznano 5 nagród II stopnia. Otrzymali je: Małgorzata Szafrańska za książkę “Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie”, Magdalena Stopa za książkę “Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy”, Paweł Fijałkowski za tom “Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795. Rozwój w dobie wielkich zmian”, Andrzej Leon Sowa za książkę “Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji” oraz Ośrodek Karta za publikację “Niezależni w +świetlicy+ Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-1979”

 

Kategorie: Nagrody
Tagi: Nagroda KLIO

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.