„Zapadła dziura Bone Gap” – realizm magiczny w najbardziej magicznym wydaniu

Przegląd

W ubiegłym tygodniu trafiła do  księgarń książka Laury Ruby „Zapadła dziura Bone Gap”. To mocna, piękna i zupełnie wyjątkowa powieść, która zadaje najważniejsze pytania o empatię, różnice i o to, jak postrzegamy tych, których kochamy.

 

Powieść, którą nagrodzono National Book Avard oraz Nagrodą Michaela L. Printza jest kolejną po „13 powodach” książką, która w oryginalny sposób podejmuje poważne tematy, choć w zupełnie inny sposób – wyróżnia ją mieszanka nauki, mitu, realizmu i magii oraz wspaniały język.

 

To „realizm magiczny w najbardziej magicznym wydaniu”! – pisze E. Lockhart.

 

Finalistka National Book Award

Nagroda Michaela L. Printza

 

Wszyscy wiedzą, że Bone Gap to dziura. Dziura, w którą można wpaść. Dziura, w której można przepaść.

I dlatego, kiedy nagle znika piękna Róża, nikogo to właściwie nie dziwi. Ale Finn wie, co się tak naprawdę stało. Wie, że dziewczyna została porwana przez niebezpiecznego mężczyznę, którego twarzy chłopak za nic nie może sobie przypomnieć. W tajemniczych opowieściach Finna, Róży i mieszkańców Bone Gap tylko jedno jest jasne – twarz, którą pokazujemy światu, nie ma się nijak do tego, kim tak naprawdę jesteśmy.

Powieść o zmianach w tym, jak postrzegamy świat, mieszanka nauki, mitu, realizmu i magii, w której autorka szuka odpowiedzi na te najważniejsze pytania o empatię, różnice i o to, jak postrzegamy tych, których kochamy”.

„New York Times”

 

Powieść Ruby warto przeczytać nie raz, ale wiele razy. Jest mocna, piękna i zupełnie wyjątkowa”.

„School Library Journal”

Laura Ruby jest autorką książek dla dorosłych, nastolatków i dzieci, w tym nominowanej do Nagrody im. Edgara Allana Poe powieści Lily’s Ghost, wyróżnionej przez Book Sense książki Good Girls i przyjętych z entuzjazmem powieści Play Me oraz Bad Apple. Za Zapadłą dziurę Bone Gap otrzymała w 2016 roku nagrodę Michaela L. Printza, a w 2015 została finalistką National Book Award. Pracuje na uniwersytecie Hamline, gdzie zajmuje się książkami dla dzieci i młodzieży. Mieszka pod Chicago. Można ją odwiedzić na stronie www.lauraruby.com.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.