10 000 książek dla szkolnych bibliotek – start głosowania w konkursie Tysiąc powodów by czytać

Przegląd

Pół tysiąca podstawówek z całej Polski zgłosiło się do konkursu „Tysiąc powodów by czytać”, w którym Empik rozda szkolnym bibliotekom aż 10 000 książek. O tym, które szkolne półki będą się uginały pod ciężarem nowych lektur, zadecydują internauci. Głosowanie rozpoczyna się 2 października i potrwa trzy tygodnie, do 22 października.

Spośród niemal pięciuset placówek, które zgłosiły się do konkursu i spełniły wytyczne regulaminu, nagrodzonych zostanie dziesięć szkół podstawowych państwowych lub społecznych. Po tysiąc książek otrzyma pięć małych szkół, w których uczy się do stu uczniów i pięć z większą liczbą chętnych do czytania dzieci, aby wyrównać szanse w głosowaniu. Każda placówka w ramach zgłoszenia przygotowała pracę konkursową, czyli zdjęcie, na którym uczniowie zaaranżowali scenkę ilustrującą okładkę dowolnie wybranej książki. Galerię zgłoszonych prac można oglądać na stronie www.empik.com/biblioteki, na której jednocześnie odbywa się głosowanie. Codziennie, do 22 października, każdy internauta może oddać jeden głos na jedną bibliotekę.

Na pewno istnieje wiele więcej niż tysiąc powodów, żeby czytać. Każda książka jest kolejnym powodem. Każda jest osobnym światem, a otwieranie jej jest jak otwieranie drzwi. Jedne drzwi otwierają się łatwiej, inne z trudem. Krajobraz za nimi niekiedy wydaje się znajomy, innym razem obcy i niezrozumiały. Ale im więcej światów zwiedzimy, zbadamy, zrozumiemy, tym łatwiej przychodzi poznawanie i oswajanie kolejnych, także, a właściwie przede wszystkim tego „prawdziwego”, w którym powstają wszystkie opowieści – mówi ilustrator Daniel de Latour, który zaprojektował oprawę graficzną konkursu, a także setki ilustracji do książek dla dzieci. Artysta stworzył m.in. słynne bohaterki „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” – książki, która w poprzedniej edycji akcji „Tysiąc powodów by czytać” była najchętniej wybierana przez biblioteki.

Uczestnicy programu Mój Empik współtworzą akcję „Tysiąc powodów by czytać”. Na ten cel przekazywana jest część każdej transakcji przy użyciu karty – stanowi ona cegiełkę wspierającą rozwój czytelnictwa wśród dzieci i przyczynia się do odkrywania przez nie niezwykłego świata literatury.

strona z galerią i głosowaniem: http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj
głosowanie: 2-22 października
wyniki: 26 października

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: EMPiK

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.