Już po raz czwarty czytelnicy przyznają Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Przegląd

Znamy finałową siódemkę książek nominowanych w 12. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jedna z nich otrzyma także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowioną, by uhonorować pierwszą przewodniczącą jury „Angelusa”.Wręczenie obu nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 21 października.

Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej, przewodniczyła jury „Angelusa” w latach 2006-2013. W związku ze swoją działalnością opozycyjną w ZSRR kilkukrotnie zamykano jąwięzieniu i szpitalu psychiatrycznym, a w roku 1975 musiała opuścić ojczyznę. Zamieszkała w Paryżu, gdzie nawiązała współpracę m.in. z miesięcznikiem „Kultura” Jerzego Giedroycia. Na rosyjski tłumaczyła dzieła Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza czy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W roku 2006 otrzymała polskie obywatelstwo.

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Gorbaniewskiej to: Pavol Rankov za „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” w przekładzie Tomasza Grabińskiego, Lucian Dan Teodorovici za „Matej Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej-Lascăr oraz VarujanVosganian za powieść „Księga szeptów” w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas.

Głosować na jedną z siedmiu nominowanych książek będzie można na stronie: www.angelus.com.pl. Głosowanie rozpocznie sie 13 października o godz. 12:00 i potrwa do 20 października.

Lista książek nominowanych:

1. Filip Florian, Dni króla, Wydawnictwo Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar,

2. Andrij Lubka, Karbid, Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura,

3. Stanisław Aleksander Nowak, Galicyanie, Wydawnictwo W.A.B.,

4. Oleg Pawłow, Opowieści z ostatnich dni, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, tłum. Wiktor Dłuski,

5. FarukŠehić, Książka o Unie, Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier,

6. Monika Sznajderman, Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, Wydawnictwo Czarne,

7. Andrea Tompa, Dom kata, Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.