Zdrowe gotowanie na parze i w kombiwarze

Przegląd

Delikatne i zdrowe gotowanie na parze!

W książce pokazano, w jaki sposób za pomocą jednego urządzenia – parowaru lub kombiwaru – zdrowo i szybko przygotować pełnowartościowy posiłek. Poradnik zawiera liczne przepisy, dzięki którym można przyrządzić mnóstwo potraw. Wszystkie niewielkim nakładem pracy i bez szczególnych umiejętności kulinarnych, co dowodzi, jak bardzo wszechstronna jest ta metoda gotowania.

W książce znajdują się m.in. informacje o zasadach użytkowania parowaru i kombiwaru oraz podstawy wiedzy o gotowaniu za pomocą pary wodnej i/lub gorącego powietrza. Zaproponowane przepisy są praktyczne – można je zrealizować we wszystkich dostępnych na rynku urządzeniach. Towarzyszą im porady żywieniowe dietetyka oraz wskazówki i porady kucharza profesjonalisty.

Dzięki tej książce przygotujesz pełnowartościowe i kompletne menu dla domowników i na przyjęcie dla dużej liczby gości. Szybko i bez stresu zabłyśniesz przygotowaniem nowego dania – począwszy od wyrafinowanych przekąsek, przez delikatne zupy, pyszne sałatki, smakowite ryby i potrawy mięsne, skończywszy na słodkich deserach.

Premiera książki zaplanowana jest na 2 czerwca br.

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.