Francja gościem honorowym 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Przegląd

Francuska moda, croissanty, sery, wino, ślimaki, gra w bule, wieża Eiffla, perfumy, kolarski wyścig Tour de France… to z czego słynie Francja można by wymieniać w nieskończoność. Nie można jednak zapominać, że Francja to niezwykle ważny ośrodek europejskiej literatury.

 

Świadczyć o tym może m.in. fakt, że państwo z najsłynniejszą stolicą na świecie – Paryżem, może poszczycić się największą liczbą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a każdego roku na polski rynek wydawniczy trafia ponad pół tysiąca tytułów francuskich autorów.
Dlatego też, jesteśmy zaszczyceni, że kraj z tak dużym dorobkiem literackim, przyjął nasze zaproszenie i tytuł Gościa Honorowego 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Dzięki temu między 26 a 29 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków każdy czytelnik i koneser literatury znajdzie szeroki wybór publikacji francuskich. Wydarzeniu temu sprzyja fakt, że rok 2017 został ogłoszony rokiem kultury
i twórczości francuskiej w Krakowie. Poza uczestnictwem w Targach akcent Francuski odnaleźć można będzie podczas wielu wydarzeń kulturalnych w Krakowie: festiwalu Misteria Paschalia, Festiwalu Muzyki Filmowej czy festiwalu Ethno Kraków. 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zapowiadają się ekscytująco bowiem Instytut Francuski w Polsce, we współpracy z księgarnią Edukator, polskimi i francuskimi wydawcami zapowiadają prezentację-niezwykłej oferty wydawniczej, w której na pewno nie zabraknie:

– książek, których fabuła została osadzona w przeszłości, od średniowiecza do XX wieku; publikacje wyrosłe z długiej tradycji literackiej, która nadal ma wiele do zaoferowania człowiekowi XXI wieku,

– książek, które dzięki licznym nowym tytułom, wydawanym każdego roku i różnorodności gatunków stają się żywą częścią współczesnej kultury,

– książek napisanych przez bardzo znanych autorów (dwóch laureatów literackiej nagrody Nobla: Le Clézio i Patricka Modiano oraz Michela Houellebecqa), jak również tych napisanych przez autorów mniej znanych, jednakże zachwycających czytelników…

– książek w wersji papierowej lub cyfrowej, które pomagają oderwać się od codzienności, rozwijać się, dorastać, kontemplować czy zaznać dobrej rozrywki…Książek, które uczą być w zgodzie z samym sobą i innymi!

– książek, które są w centrum debaty demokratycznej, ponieważ przybliżają czytelnikom najważniejsze tematy polityczne i społeczne (wspólna Europa, migracje, religie, sztuczna inteligencja, stosunek do ciała…) i pozwalają wypowiedzieć się obywatelom, a czasem nawet dają im szansę się wykrzyczeć!

– książek w wersji oryginalnej albo w polskim przekładzie (blisko 500 tytułów tłumaczonych każdego roku na język Mickiewicza!).

– książek, które nie są tylko zwykłym towarem. Dlatego też ustawodawca francuski stworzył prawo, które chroni ten sektor gospodarki. Dzisiaj książka to pierwszy kulturalny przemysł we Francji.

Na zwiedzających 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, czekać będzie nie tylko stoisko z nowościami wydawniczymi przygotowane przez Gościa Honorowego, ale także bogaty program towarzyszący: spotkania z autorami, debaty, prezentacje i pokazy oraz wystawy.

À bientôt à Cracovie!

 

 

Kategorie: HOT, Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.