Poznaj autora i jego twórczość — Stefania Jagielnicka

Przegląd

Poznaj autora i jego twórczość — Stefania Jagielnicka

jagielnicka_banner1

Niewiele jest osób, które w swojej twórczości chciałby wracać do czasów zamierzchłych. Nie wiele jest takich, które mimo ogromnego bólu, cierpienia i zadry w sercu przez wyrządzoną krzywdę, chciałyby o tym opowiedzieć. Jednak mimo tego wszystkiego, honor i patriotyzm stawiają na pierwszym miejscu. To obowiązek wobec swojej ojczyzny powoduje podzielenie się wspomnieniami z przeszłości.

To w końcu pokazanie młodym pokoleniom obrazu prawdziwej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zakłamanego świata pełnego złudzeń. Cenzury, która swoim zasięgiem obejmowała wszystkie dostępne środki masowego przekazu, jak radio, prasę i telewizję. Skrajnością w tym okrutnym świecie, była niemożność wypowiadania się na temat rzeczywistości. Znalazły się jednak pojedyncze, gotowe stawić czoło temu zakazowi jednostki, które poprzez pisanie nie bały się wyrazić swojego zdania. Jedną z takich osób była bardzo ważna postać w literaturze polskiej, znakomita pisarka, dziennikarka i poetka – Stefania Jagielnicka. W swoich pod skorupą fikcyjnych postaci opisuje swoje życiowe losy. A działo się wiele. Po powieści Autorki sięgają ludzie w różnym wieku, ci starsi, którzy przeżyli to samo co pisarka i młodsi, których interesuje historia naszego kraju i nie tylko. By wyrazić swój niezmazywany ból i zmierzyć się z przeszłością, bohaterowie książek osadzani są w rzeczywistości PRL-u, przebywają w więzieniach, są zmuszani do opuszczenia swojej ojczyzny, pokazują jaki wpływ na ich życie miał panujący wówczas ustrój społeczny, deprawujący obywateli. Wiele faktów z tamtych czasów ma niestety swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

amfetamina

http://bonito.pl/k-1355951-amfetamina

Jej najnowsza książka to dramat psychologiczny o bardzo chwytliwym tytule „Amfetamina”.

Dla słynnej śpiewaczki Izy na pozór nic i nikt nie liczy się poza karierą. Rezygnuje z małżeństwa i posiadania dziecka, łamie serca uwielbiających ją mężczyzn. Niegdyś pewna swej decyzji zaczyna w nią wątpić, gdy widmo samotności zagląda jej w oczy, kiedy aktualny kochanek, słynny tenor, znajduje przystań w ramionach młodszej śpiewaczki, która namawia go do zatrucia Izy amfetaminą, bo pragnie ją zastąpić nie tylko w łóżku, lecz również na scenie. Diwa traci głos i halucynuje diabła z opery „Faust”, w której grała rolę Małgorzaty. Szatan składa jej propozycję odzyskania głosu w zamian za pozbycie się hamulców moralnych, tkwiących w głębi jej duszy, w gruncie rzeczy szlachetnej i spragnionej miłości. Pod wpływem amfetaminy wpada w szał i demoluje garderobę młodej śpiewaczki. Mści się na niewiernym kochanku, wymierzając mu cios nożem, w wyniku czego trafia do więzienia, z którego wychodzi dzięki zakochanemu w niej psychiatrze jako chora psychicznie i ląduje na pewien czas w klinice psychiatrycznej. Nad śpiewaczką wisi miecz Damoklesa, to znaczy koniec kariery. Walczy o nią do upadłego, wszelkimi sposobami. Jest to thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem, równie specyficzny, jak jego bohaterka.

Inną powieścią tej autorki jest „Zabójstwo z urojenia”.

zabojstwo-z-urojenia

http://www.empik.com/zabojstwo-z-urojenia-jagielnicka-kamieniecka-stefania,p1100481335,ksiazka-p

Młoda kobieta, Brygida, zahukana przez dominującą matkę, daje się przekonać do małżeństwa ze starym austriackim milionerem, w którym czuje się jak ptak uwięziony w złotej klatce. Z biegiem czasu uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa, a pieniądze, piękne domy, luksusowe samochody, stroje i perfumy, to nie wszystko. Bogaty mąż spełnia wszystkie jej zachcianki – nie może dać jej tylko jednego – prawdziwej miłości. Brygida, dotąd nigdy nie zaznała miłości. Mąż ubóstwiał ją ponad wszystko na świecie, ona jednak nie kochała jego. I nikogo wcześniej. Dlatego, kiedy przypadkiem poznaje polskiego psychoterapeutę, daje się ponieść uczuciu i wyjeżdża z nim do Warszawy. Szybko jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to tylko namiętny seks, a nie strzała Amora. Zraniona odrzuceniem kochanka postanawia upodobnić się do jego ideału, przybierając inny wygląd i tożsamość. Brygidzie, która stała się Andżeliką udaje się zdobyć ukochanego, jednak płaci za to wielką cenę. Przechodzi załamanie nerwowe i depresję, wskutek czego trafia na oddział psychiatryczny. Tam poznaje dwie kobiety, które dają jej siłę do walki o nowe życie. Czy znajdzie nowy cel w życiu, dla którego warto będzie się poświęcić?

pf_1457601813

http://bonito.pl/autor/stefania+jagielnicka/0

Mimo tego, że pani Stefania napisała łącznie już dwadzieścia trzy powieści (z czego trzynaście wydała z nami), przybliżę jeszcze tylko jeden tytuł. Będą to „Bezkarni zbrodniarze”. Autorka w tej powieści przenosi nas w przyszłość, w połowę dwudziestego pierwszego wieku, gdzie po wizjonersku narysowała polityczno-społeczny obraz Niemiec i Europy. Co intrygujące, przerażające przyszłe wydarzenia, które autorka umieszcza w całkiem niedalekiej przyszłości mają swój początek w faszystowskiej przeszłości, a niektóre scenariusze są nadzwyczaj aktualne dla dzisiejszej rzeczywistości. W tle tych wydarzeń pisarka umieściła losy kilkuletniej niemieckiej dziewczynki Grety, która jest główną bohaterką fabuły. Jej losy, doświadczenia i przeżycia stanowią formę lustra odzwierciedlającego nastroje społeczne, konflikty, terror polityczny, itp. Dziewczynka cierpi na rozdwojenie osobowości, co idealnie symbolizuje podziały społeczne.

Odwiedź profil autora na Facebooku

https://www.facebook.com/StefaniaJagielnickapisarz

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.