Bomby, sztylety i rewolwery – IKONY Stefana Turschmida trafiają do księgarń!

Przegląd

Ikony_2W ubiegłym roku REBIS wydał powieść Mrok i mgła autorstwa Stefana Turschmida. Książka ta spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników. Autor nie zwalnia tempa i już 27 września trafi do księgarń kolejna jego publikacja zatytułowana Ikony.

 

A tak o Ikonach pisze Piotr Zychowicz:

„Bomby, sztylety i rewolwery. Ochrana, tajne spiski i gotowi na wszystko rewolucjoniści. Ta śmiertelnie niebezpieczna gra toczy się na arenie chylącego się ku upadkowi imperium. Stefan Türschmid napisał fascynującą książkę o fascynujących czasach”.

Stefan Türschmid przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku.
Ta niezwykła, świetnie napisana książka opowiada o terrorystach walczących z caratem. Znajdziemy tu m.in. historię Wiery Zasulicz, która strzelała do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa – zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej, która w 1918 roku była o krok od obalenia władzy Lenina i komunistów.

Dziś, w dobie powszechnego strachu przed terroryzmem, ta książka powinna być lekturą obowiązkową; opowiada bowiem o początkach tego zjawiska, o tym, jak się ono rodziło i jak powstawały jego mechanizmy, a zawarte w niej informacje z pewnością zaskoczą niejednego z nas.

Stefan Türschmid, urodzony w 1946 roku w Łodzi. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 1968 działacz nielegalnej antykomunistycznej organizacji Ruch, aresztowany za działalność opozycyjną (spędził w więzieniu dziesięć miesięcy), redaktor „Tygodnika Solidarność Ziemi Łódzkiej” i „Dziennika Łódzkiego”. Autor powieści Olimpiada zabójców, Cień Lucyfera oraz Mrok i mgła (REBIS 2015). Wielki miłośnik i znawca koni, trener jeździectwa.

 

Kategorie: Historia, Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.