Zmarł pisarz Włodzimierz Odojewski

Przegląd

Pisarz Włodzimierz Odojewski zmarł w wieku 86 lat, 20 lipca w szpitalu w Piasecznie pod Warszawą.

Włodzimierz Odojewski, pisarz, autor słuchowisk radiowych, publicysta był laureatem wielu nagród literackich. Urodził się 14 czerwca 1930 roku w Poznaniu. Podczas okupacji przebywał u rodziny w Trembowli, potem powrócił do Wielkopolski – do Kłecka, które pojawiło się później w jego twórczości. Studiował socjologię i ekonomię w Poznaniu do 1953 r.

W 1951 r. debiutował powieścią „Wyspa ocalenia”, emitowaną we fragmentach na falach Polskiego Radia. Należy do tzw. pokolenia „Współczesności”. Publikował utwory w tygodniku „Ziemia i Morze” w latach 1956–1957.  W 1959 r. przeniósł się do Warszawy, dwa lata później objął stanowisko kierownika Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia. Pracę w radiu stracił po wydarzeniach marca 1968 r. Wyjechał najpierw do Francji na zaproszenie PEN-Clubu, a później do Niemiec na stypendium przyznane mu przez berlińską Akademię Sztuki. Gdy Jan Nowak-Jeziorański zaproponował mu kierownictwo działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa, przeprowadził się z Berlina do Monachium. Wybrał los pisarza na emigracji.

Według zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej w latach 60. pisarz był TW – tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, zarejestrowanym pod kryptonimami: WO, WOd, W.

Do najważniejszych książek pisarza należą: „Miejsca nawiedzone”, Wydawnictwo Łódzkie, 1959; „Kwarantanna” Czytelnik, 1964: „Zmierzch świata”, Czytelnik, 1964. „Wyspa ocalenia” Czytelnik, 1966; „Zasypie wszystko, zawieje…, Paryż: Instytut Literacki, 1973; „Zabezpieczanie śladów” Paryż: Instytut Literacki, 1984. „Zapomniane, nieuśmierzone…” Berlin: Archipelag, 1987; „Jedźmy, wracajmy…, Kraków: Znak, 1993. „Oksana” Twój Styl, 1999 (powieść była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2000; „Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska” Warszawa: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2003; „…i poniosły konie” Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2006.

 

źródło : PAP

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.