Dzisiaj rusza Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

Dzisiaj rusza Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

Przegląd

Blisko 60 autorów – barwnych osobowości o nietuzinkowych poglądach i pasjach, a także około 90 wydawców pokaże mieszkańcom Trójmiasta i turystom, że słowem można się rozkoszować, tak jak najlepszymi potrawami.

Na wyrafinowane literacko-plastyczne „śniadanie” inaugurujące Plener zapraszamy dzieci – wydarzenie rozpoczynamy w piątek o godz. 12.00 od warsztatów na podstawie nowego, interdyscyplinarnego programu „Balticarium”, stworzonego przez autorkę wierszy dla dzieci i biologa morza Patrycję Wojtkowiak-Skórę oraz ilustratorkę Natalię Uryniuk. Natomiast rodziców zachęcamy do udziału w uroczystym otwarciu Pleneru o godz. 13, a zaraz po nim o godz. 13.30 do spotkania z gościem specjalnym, prezydentem Bronisławem Komorowskim, który przedstawi książkę o swojej rodzinnej historii „Zwykły polski los”.

Każdego dnia dla najmłodszych i ich opiekunów czeka urozmaicone menu: do wspólnego czytania najlepszych współczesnych bajek w piątek i sobotę będzie zachęcać Fundacja Miasto Słów. W niedzielę autor książek motywacyjnych Michał Zawadka poprowadzi między innymi spotkanie „Wypowiedz swoje marzenia – sztuka mówienia i radosnego myślenia”, które uświadomi widzom znaczenie komunikacji w życiu młodego człowieka i wpływ sposobu myślenia na podejmowane działania (7-14 lat). Po południu w trakcie warsztatów „Masz prawo odnieść sukces” prowadzący będzie przekonywał młodzież o tym, jak ważna jest siła zarządzania czasem i wyznaczanie sobie celu.

Jak co roku rodzinnemu piknikowi na plaży towarzyszyć będą najpopularniejsi autorzy: Jerzy Bralczyk, Agnieszka Tyszka, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Nina Reichter, Roman Czejarek, a także postaci, które sławę zdobyły dzięki internetowi: kulinarna blogerka Zofia Cudny, czy lifestylowa blogerka Katarzyna Tusk. Creme de la creme każdego wydarzenia czytelniczego to spotkania z ważnymi pisarzami. Na Plenerze będziemy gościć między innymi: Eustachego Rylskiego, Renatę Lis, Janusza Leona Wiśniewskiego i Małgorzatę Murek. Do ich grona dołączą także Anna Król i Salcia Hałas. Ponadto o smakach i smaczkach życia opowiedzą stali bywalcy Pleneru: Hanna Bakuła, Marek Przybylik, Stefan Szczepłek, Grzegorz Miecugow, Jerzy Kisielewski, a także debiutujący na gdyńskiej scenie goście: Tomasz Sekielski, Ilona Łepkowska, Małgorzata Gwit, Ewa Dyakowska-Berbeka, Beata Sabała-Zielińska, Nina Majewska-Brown oraz Iwona Paulewicz.

Wakacyjna atmosfera Pleneru nastraja do podróży w czasie i przestrzeni. Turystom zainteresowanym historią Gdyni polecamy spotkanie z autorami, którzy za tło dla fabuły w swoich książkach obrali właśnie to miasto: autorzy komiksów Elżbieta Żukowska i Łukasz Godlewski, a także autor powieści Michał Piedziewicz. Natomiast nieznane historie o prawdziwych postaciach historycznych barwnie przedstawią Iwona Kienzler i Marek Wąs. Peru, Patagonia, Egipt – do tych i wielu innych egzotycznych miejsc zabiorą publiczność Ewa Lenarczyk, Wiesława i Krzysztof Rudź, Ewa Zarychta i Endru Atros. Wisienką na torcie Pleneru będzie spotkanie z podróżniczką i smakoszką światowych kuchni Katarzyną Boni.

Po spotkaniach z tak ciekawymi postaciami będzie też czas na indywidualne rozmowy i autografy na kiermaszu książki, który obejmuje ofertę blisko 90 wydawców. Na poobiednią kawę zapraszamy też codziennie do plenerowej Kawiarni Nagrody Literackiej Gdynia, w której oprócz orzeźwiających napojów kupić można książki dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.