Recenzja – Facility Management 2.0. Infrastruktura i nieruchomości
Przegląd
- Typ: Recenzje
- Marka: Grupa Medium
Recenzja – Facility Management 2.0. Infrastruktura i nieruchomości
Niedawno, nakładem wydawnictwa Grupa Medium ukazała się książka pt.: Facility Management 2.0. Infrastruktura i nieruchomości ,autorstwa dra Bartłomieja Śliwińskiego i dr Renaty Gabryelczyk.
Publikacja ze wszech miar pożądana na polskim rynku, na którym literatury fachowej z tej dziedziny ukazało się dotychczas naprawdę niewiele. Większość dostępnych książek – to wydania głównie angielskie. Tymczasem facility managemnet coraz śmielej wkracza do naszych nieruchomości i wiedza z tej dziedziny staje się niezbędna wielu zarządcom. Gospodarowanie nieruchomościami wymaga bowiem wiedzy interdyscyplinarnej z wielu dziedzin.
Autorzy publikacji przekonują, że najważniejsze w działalności facility managera jest zdefiniowanie, wdrożenie i realizacja przyjętej strategii, której ostatecznym celem może być minimalizacja kosztów użytkowania i utrzymania nieruchomości.
Dobry facility manager, czyli zarządca nieruchomości, powinien wyróżniać się kompetencjami zawodowymi, metodycznymi i społecznymi, ułatwiającymi mu komunikację, zarzadzanie w sytuacjach kryzysowych a także stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie programów energooszczędnościowych w zarządzanej nieruchomości.
Autorzy publikacji analizują elementy, składające się na strategię działalności facility managera, w tym na metody zarządzania ryzykiem oraz płynnością w pracy FM. Zwracają przy tym uwagę na potrzebna w tym zawodzie umiejętność korzystania z metod rachunku inwestycyjnego i przeprowadzania analizy finansowej inwestycji.
Facility Management 2.0 – to ważna książka na tym rynku, bo pokazująca, jak bardzo zmienia się rola zarządcy nieruchomości w związku z rosnącą rolą zrównoważonego rozwoju i koniecznością stosowania standardów w zakresie zarządzania, zgodnych z wymaganiami normy ISO 14001. Wraz ze zmianą roli zmieniają się oczekiwania wobec osób gospodarujących nieruchomościami.
Coraz więcej budynków jest naszpikowanych nowoczesnymi technologiami, wyposażonych po prostu w inteligentne rozwiązania budynkowe.
Internet rzeczy wkracza nawet do starych bloków wielorodzinnych, w których nie tylko automatyka pogodowa jest instalowana, ale także czujniki ruchu, inteligentne systemu unifonowe, zapewniające nie tylko kontakt głosowy, ale także monitoring otoczenia.
Oznacza to, że za kilka lat standardowa, tradycyjna wiedza zarządców nieruchomości może stać się jedynie cząstką facility management.
To wszystko dzieje się już, ale jeszcze nie nazbyt szeroką skalę. Z każdym rokiem jednak inteligentnych domów będzie przybywać. Specjaliści twierdzą, że do 2022 roku większość naszych budynków będzie można nazwać inteligentnymi. Dlatego warto tajniki wiedzy FM poznawać już dziś.
W skład Serii dla specjalistów dla branży zarządzania nieruchomościami wchodzą także Wspólnota mieszkaniowa w pytaniach i odpowiedziach pod redakcją Sabiny Augustynowicz – przejrzysty poradnik dla zarządów oraz zarządców
oraz
Psychologia w zarządzaniu nieruchomościami Anny Dessoulavy-Śliwińskiej, w której autorka wyjaśnia problemy związane z, istotnymi w branży nieruchomości, relacjami społecznymi oraz zaproponowano sposoby ich rozwiązywania.
Książka wydana pod patronatem miesięcznika Administrator
http://www.ksiegarniatechniczna.com.pl/
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.