Powieść o oszustwach, kłamstwach, zdradach i podstępach

Przegląd

kronika przekrętuTytuł:  Kronika przekrętu

Autor: Jorge Volpi

Tytuł oryginału: Memorial del engaño

Tłumaczenie: Joanna Ostrowska
Format: 143 x 205

Oprawa: zintegrowana

ISBN: 978-83-7999-602-5

Cena: 39,00

Premiera: 15.06

 

Książka dostępna także jako e-book

 

Powieść o oszustwach, kłamstwach, zdradach i podstępach.

Główny bohater oszukuje przez całe swoje życie, aż w końcu dowiaduje się, że sam był oszukiwany.

 

17 września 2008 roku. Dwa dni po ogłoszeniu upadku Lehman Bro­thers, J. Volpi, nowojorski geniusz finansjery i mecenas artystów, opuszcza pośpiesznie biuro swojej firmy, JV Capital Management. Tego samego dnia zostaje oskarżony o defraudację 15 milionów do­larów. Po zakończeniu procesu sądowego w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych opublikowana zostaje Kronika przekrętu, rzekoma autobiografia wysłana przez J. Volpiego do nowojorskiego agenta literackiego.

Kronika przekrętu to snuta cynicznym tonem opowieść o tym, jak plejada ekspertów finansowych, inwestorów, polityków, a nawet paru laureatów nagrody Nobla z dziedziny ekonomii wspólnymi siłami do­prowadza do jednej z największych w historii ludzkości katastrof go­spodarczych. To również historia rodziny ukazana w niezwykle mrocz­nych barwach. Wyjątkowa książka, pełna zaskakujących wątków – od sekretów alkowy możnych z Wall Street, do manipulacji sowieckich agentów dążących do obalenia współczesnego kapitalizmu.

Największą manipulację czytelnik jednak musi odkryć sam. Kim bowiem jest J. Volpi?

Autobiografia uciekającego przed wymiarem sprawiedliwości J. Volpiego to nie tylko wstrząsająca spowiedź dotycząca roli, jaką odegrał w kryzysie z 2008 roku; wskazuje nam, że sprzeczności w naszym systemie ekonomicznym istniały już w momencie jego powstawania podczas konferencji w Bretton Woods. […] Wszyscy zainteresowani poznaniem mentalności „panów świata”, sprawców jednej z największych ludzkich katastrof naszej epoki, koniecznie muszą się zagłębić – z równą dawką zdumienia i wstrętu – w stronice tej książki”.

Jim Scarborough, „Mornings with Jim”, MSNBC

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.