Erwin Kruk i Magdalena Kicińska laureatami II Poznańskiej Nagrody Literackiej

Erwin Kruk i Magdalena Kicińska laureatami II Poznańskiej Nagrody Literackiej

Przegląd

Pisarz i poeta Erwin Kruk oraz reporterka i pisarka Magdalena Kicińska zostali laureatami II Poznańskiej Nagrody Literackiej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł wręczana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Do młodego twórcy trafia Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł, w uznaniu za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej.

Podczas czwartkowej gali ogłoszono nazwisko twórcy nagrodzonego wyróżnieniem noszącym imię Stanisława Barańczaka. Nominowanymi, poza Magdaleną Kicińską, byli też autor książki „Dygot” – Jakub Małecki oraz filozofka, autorka książki „Mieszczanin na górze Moria. Siren Kierkegaard, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu” – Marta Olesik.

Laureatka Stypendium im. Stanisława Barańczaka Magdalena Kicińska, to urodzona w 1987 roku reporterka i autorka książki „Pani Stefa”. Jest absolwentką nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje m.in. z „Dużym Formatem”. Publikuje również m.in. w „Polityce”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”.

Nazwisko Erwina Kruka, laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, kapituła podała pod koniec kwietnia.

Erwin Kruk urodził się 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld, obecnie Dobrzyń na Mazurach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1966 roku obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, w swojej pracy zawodowej przez 14 lat związany był z lokalną prasą, w tym dziennikiem „Gazeta Olsztyńska”. Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 80. został działaczem „Solidarności”, a w 1989 roku uzyskał mandat senatora.

Debiut literacki Kruka miał miejsce w 1958 roku, kiedy to pod pseudonimem Marek Doski opublikował swoje pierwsze wiersze i prozę na łamach tygodnika „Na przełaj”. Od tego czasu autor już pod swoim nazwiskiem wydał wiele powieści oraz tomików wierszy, m.in. „Rysowanie z pamięci” (1963), „Zapisy powrotu” (1969), „Z krainy Nod” (1987), „Kronika z Mazur” (1989), „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009” (2009), „Nieobecność” (2015).

Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej powołanej na początku 2015 r. są Prezydent Poznania oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W skład powołanej przez nich kapituły weszli m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Szymon Wróbel, prof. Bogumiła Kaniewska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

„Rok temu świętowaliśmy powołanie do życia nagrody, która miała być przyznawana dorocznie autorom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Wyraziłem wtedy nadzieję, że to dopiero początek, że Poznańska Nagroda Literacka szybko doczeka się kolejnych odsłon i stanie się chlubą naszego miasta” – podkreślił w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

„Nie ma wątpliwości, że Poznań jest bogaty w tradycje humanistyczne, a Poznańska Nagroda Literacka w swej idei jest uhonorowaniem twórczej pracy w dziedzinie literatury, humanistyki, jak również popularyzacji kultury literackiej” – zaznaczył.

Zwracając się z gratulacjami do laureatów dodał, że dzisiejsza uroczystość i zdobyta nagroda są dowodem, „że wasza praca ma wierne grono odbiorców. Niech ta nagroda stanie się dla was inspiracją do dalszych twórczych poszukiwań” – mówił.

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak podkreślił natomiast, że „literatura rozwija się najlepiej wówczas, gdy jest na wpół rzemiosłem, a na wpół sztuką”.

Laureatami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali: prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek.(PAP)

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.