Pełne celtyckiego kolorytu i iryjskich wierzeń, dzieje bohaterki – nastoletniej wiedźmy Raiany
Przegląd
- Typ: Fantastyka
- Marka: Psychoskok
„Bycie królem własnego życia to heroiczne i odpowiedzialne zadanie, i często samotne, bo trzeba odzyskać swoją ziemię i bronić jej. Utkać własną przepiękną chorągiew, którą będzie się niosło przez życie, taką, żeby było warto iść. Nic dziwnego, że wielu się nie chce i ściągają gotowe z Tradycji. Szkopuł w tym, że wówczas twój świat przestaje zależeć od ciebie, inni ci mówią, jak ma wyglądać i co masz uważać… Ja bym tak nigdy nie chciała żyć! Dlatego uciekłam w leśne ostępy i zostałam wiedźmą.”
Pełne celtyckiego kolorytu i iryjskich wierzeń, dzieje bohaterki – nastoletniej, rezolutnej wiedźmy Raiany – która wbrew swej woli i przekonaniom wyrusza na niebezpieczną przygodę, mającą odmienić losy świata – i jej własne. W międzyczasie snuje całkiem dojrzałe przemyślenia, niosące otuchę i odwagę.
Raiana narodziła się z zadziwienia nad światem i bezbłędną doskonałością świata przyrody – co znamionuje pierwszą z profesji autora, Marka Pietrachowicza, jako astrofizyka. Dalej, Raiana poprzez swe rady i przemyślenia, stała się swego rodzaju średniowieczną psychoterapeutką, co jest także bliskie autorowi ze względu na profesję psychologa i założyciela gabinetu poradnictwa Strefa Zrozumienia w Warszawie. Podobnie jak ona, autor lubi udzielać się społecznie, walcząc z bezdusznym urzędem oraz interesuje się żywo transcendencją człowieka – jego duchowością i samoświadomością, co znów doprowadza nas do dziedzin kosmologii oraz psychologii…
Powieść Marka Pietrachowicza „Mądrość wiedźmy” to przykład literatury przygodowej realizowanej w tle historycznym, ale jednocześnie z fabułą fantasy. Akcja ma miejsce we wczesnych wiekach, pod koniec pierwszego tysiąclecia. Scenografia oraz bohaterowie powieści są w pełni fikcyjne. Pierwszoplanowa postać – Raiana z Greenbarrow to tytułowa wiedźma, czarownica, znająca wiele zaklęć i magicznych forteli. Ścigana listem gończym, w czasie swojej podróży-ucieczki przyłącza się do napotkanej wyprawy Sir Alberta z Westmoor, sługi zakonu Rycerzy Świątynnych Wysp Ośmiu. Wraz z tym przyłączeniem rozpoczyna się cały szereg przygód, w których nie brakuje pułapek i zdrad, intryg, fascynacji poszukiwania bezcennych artefaktów, bitw i potyczek.
Cechą charakterystyczną powieści jest język zawierający stare zwroty, słowa, wyrażenia, podając kilka ilustracji choćby: jeno, wraży, wżdy, kromlech, nanizane, zali, alibo, atoli, niźli, zaiste, krom, przebóg, jejmościanka. Albo też przykłady całych fraz i zdań: „Widzę, że Waszeć za to dwornością wszelką i cnotami wojennymi bogaty” lub „aniśmy stracili chyżości”. Dla niektórych czytelników może okazać się to szczególnie atrakcyjną zachętą, dzięki której wybiorą się w etymologiczną podróż i spróbują badać źródłosłów.
Książka Marka Pietrachowicza dostępna w księgarni internetowej Bonito. Wszystkie książki w formie drukowanej wydawnictwa Psychoskok dostępne w księgarni wydawnictwa tylkorelaks.pl, oferta ebooków dostępna na ebooki123.pl
Zapraszamy na nasz profil na Facebook oraz Google+
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.