Obchody 20. rocznicy przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Obchody 20. rocznicy przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Przegląd

Fundacja Wisławy Szymborskiej z Krakowa przygotowuje się do obchodów 20. rocznicy przyznania poetce nagrody Nobla. Noblistka nie lubiła jubileuszy, jednak o wydarzeniu sprzed 20 lat trzeba przypomnieć — podkreślił prezes Fundacji Michał Rusinek.

Pierwszym wydarzeniem, zorganizowanym w ramach obchodów, będzie Festiwal Wisławy Szymborskiej w Bolonii. Potrwa on od 12 do 14 maja.

Krajowe obchody zapoczątkują wydarzenia w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie. 11 czerwca odbędzie się wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – otrzyma ją autor najlepszego tomiku poetyckiego, a dzień później nastąpi premiera dokumentu o poetce „Napisane życie″ w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel.

Ten portret filmowy jest złożony w dużej mierze z materiałów archiwalnych i wypowiedzi poetki. Film, oprócz Fundacji Wisławy Szymborskiej, wyprodukowali: Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Telewizja Polska S.A.

W „Napisanym życiu″ wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim – ona sama.

W październiku,  na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona Szymborskiej. Naukowym dyskusjom w Krakowie towarzyszyć będzie wystawa rzadko publikowanych fotografii, związanych z wręczeniem Polce literackiego Nobla 20 lat temu.

Rok jubileuszowy zamknie koncert i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – 10 grudnia, czyli dokładnie w tym dniu, w którym Szymborska otrzymała Nobla.

 

za PAP

fot. Michał Rusinek, www.szymborska.org.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.